Gazeteci Mehmet Kutlular vefat etti Basın camiasını yasa boğan haber

Basın camiasından kötü haber geldi. Yeni Asya Gazetesi'nin sahibi Mehmet Kutlular'ın rahatsızlandıktan sonra kaldırıldığı hastanede hayatını kaybettiği öğrenildi.

Gazeteci Mehmet Kutlular vefat etti Basın camiasını yasa boğan haber
06 Nisan 2021 - 14:03

Basın camiası yasa boğuldu. Ünlü gazeteci ve Yeni Asya Gazetesi'nin sahibi Mehmet Kutlular, rahatsızlanınca hastaneye kaldırıldı. Yoğun bakıma alınıp burada tedavisine başlanan Mehmet Kutlular'ın hayatını kaybettiği öğrenildi. Edinilen bilgilere göre bir süredir hastanede yoğum bakımda tedavisi devam eden Kutlular, bu sabah yapılan müdahalelere rağmen kurtarılamayarak hayata veda etti. Mehmet Kutlular'ın vefat haberi basın camiasında derin üzüntü yarattı.

MEHMET KUTLULAR KİMDİR?

Mehmet Kutlular, 1938 yılında Balıkesir'in Gönen ilçesinde dünyaya gelmiştir. Aslen Çanakkale Biga'lıdır. 14 yaşına kadar Gönen’de kaldı. Daha sonra İstanbul'a geldi. 1957 yılında asker olduğu Manisa'da Said Nursi'nin yazdığı Risale-i Nur kitaplarıyla tanıştı. 21 Şubat 1970'te çıkan Yeni Asya Gazetesinin imtiyaz sahipliğini üstlendi.

Mehmet Kutlular, Türkiye’nin gündemine, “postmodern darbe” denilen 28 Şubat sürecinde uzun süre gündemde kaldı. Askerî vesayetin sesinin çok çıktığı ve “bin yıl süreceğini” belirttiği o süreçte yaşanan  sert baskılar karşısında, “Marmara depremi” (17 Ağustos 1999) vesilesiyle Kutlular’ın verdiği “Deprem İlahî ikazdır” mesajı, bazı kesimleri ayağa kaldırmıştı. “Deprem İlâhî İkazdır” dediği için 276 gün hapis yatan Kutlular’a sembolik bir tazminat ödenmesine dair mahkeme kararı Yargıtay’dan döndü. 2001 yılında 2 yıl 1 günlük kesinleşmiş hapis cezasının infazı Metris Cezaevi'ne konuldu. AİHM, hapis kararını Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi 10. Maddesi’ne aykırı bularak Türkiye’yi tazminata mahkûm etmişti.

Hatıralarını ilk baskısı 2009 yılında yapılan İşte Hayatım adlı kitabında toplamıştır.

YORUMLAR

  • 0 Yorum