Ekmek 4 TL Mi Oldu?

Ekmek 4 TL Mi Oldu?

Ekmek 4 TL Mi Oldu?

Değişen iklim koşulları ve yaşanan kuraklık nedeniyle ekmek 4 TL'ye çıkabilir.

Tohum Platformu Kurucusu Mine Ataman bir grup gazeteciyle bir araya gelerek bir konuşma yaptı. Konuşmasında;     ''Önümüzdeki dönemde Türkiye'de hava sıcaklığının 1-2 derece artacağı ön görülüyor. Böyle giderse meyve, sebze ve kabuklu yemiş pazarımızı yavaş yavaş kaybedeceğiz. Ayrıca iç pazarda da kuraklık nedeniyle tahıl üretimimiz giderek düşüyor. Tarımda artık son teknolojiler kullanılmalı ve 5.0 teknolojisine geçilmeli. Bunu yapmazsak yakında ekmeği 4 TL'ye yükselebilir.'' dedi ve ekledi;

'' Dünya tarımsal senaryoları ön görmek üzere simülasyonlar hazırlıyor. Bu çalışmalarda, sıcaklığın Türkiye'de 1,5-2 santigrat derece artacağı öngörülüyor. Bu olduğunda da Kanada, Çin'in ve Rusya'nın kuzeyinde daha önce tarım yapılamayan araziler, tarıma açılıyor. Tarıma açıldığında da bu ülkeler, normalde bizden ithal ettiği meyveyi ve sebzeyi kendi arazilerinde ekebiliyor. Nitekim bugün buğdayda bunu görmeye başladık. Böyle giderse meyve, sebze ve kabuklu yemiş pazarımızı yavaş yavaş kaybedeceğiz. Ayrıca, iç pazarda da kuraklık nedeniyle tahıl üretimimiz giderek düşüyor. Bu durumda da önümüzdeki 10 yılda Türkiye'de gıda fiyatları mecburen artıyor" 

''Tarımın geleceğinde 'Tarım 5.0'ı konuşmadığımız, önlemleri almadığımız sürece bundan 5-6 yıl sonra kendi kendimize yetemeyeceğiz. Yetsek bile fiyatlar o kadar yüksek olacak ki gıdaya erişim sorun olacak. Bu atılımları yapmadığımızda, bugün 50 kilogramı 160 liraya gelen buğdayın fiyatı daha çok yükselecek. Bugün 1,5 liraya aldığımız ekmeği 4 liraya almak zorunda kalabiliriz" uyarısında da bulundu.

Etiketler: ekmek