Dune'un heyecanla beklenen fragmanı geldi, vizyon tarihi açıklandı

Dune Filmi Konusu Frank Herbert‘in kitabından uyarlanan Dune filminde Paul Atreides, evrenin kaynağı olarak bilinen Arrakis adlı gezegenin yönetimini üstlenir. Fakat Arrakis, çok değerli bir kaynağı tek üreten gezegen olma özel...

Dune Filmi Konusu

Frank Herbert‘in kitabından uyarlanan Dune filminde Paul Atreides, evrenin kaynağı olarak bilinen Arrakis adlı gezegenin yönetimini üstlenir. Fakat Arrakis, çok değerli bir kaynağı tek üreten gezegen olma özelliğine sahiptir. Bu yüzden bu kaynağa sahip olmak isteyen Harkonen ailesi, Paul ile ailesine tuzak kurar. Paul ise ailesinin Arrakis’in kontrolünü yeniden kazanmasını sağlamak için mücadele edecektir. Ancak bu sırada evrenin seyrini değiştirme olasılığı ile karşılaşacaktır.

Ne Olmuştu?

Warner Bros, “Dune” filmini hem sinemalarda hem de HBO Max‘te aynı anda yayımlayacağını duyurmuş, bu karar büyük tepki çekmişti. Şirket, kararını bozarak “Dune” filminin nerelerde gösterime gireceğine ilişkin yeni bir açıklama yaptı. Warner Bros, tüm 2021 filmlerini sinemalarda ve HBO Max‘te aynı anda gösterime sokmayı planlamış; bu karar, yoğun bir tepkiyle karşılaşmıştı. Yönetmen Christopher Nolan, HBO Max‘in “dünyanın en kötü dijital platformu” olduğunu söyleyip Warner Bros için ise “Tam bir sağdan gösterip soldan vurma durumu oldu.” demişti. Nolan’ın sert tepkisinin ardından Dune‘un yapımcısı Legendary Pictures ise Warner’a dava açacağını duyurmuştu. Fakat tüm bunlara rağmen Warner bu kararından vazgeçmemişti.

WarnerMedia Kararından Vaz Geçti

Ancak koronavirüs aşılama çalışmaları sonrasında WarnerMedia, karar değiştirdi. Şirket, bu bağlamda pandemi sebebiyle bir türlü vizyona giremeyen “Dune” filminin dünya gösterimini Venedik Film Festivali‘nde yapacağına; daha sonra HBO Max‘te yayımlanmadan önce sinema salonlarında gösterime gireceğine karar verdi.

Denis Villeneuve‘nın yönettiği Dune filmi; sinemalardaki gösterimi sona erdikten sonra HBO Max‘te izleyici ile buluşacak. Bu duyuru ise sadece Dune filmini kapsıyor. Örneğin King Richard ve Cry Macho gibi Warner’ın ödül sezonuna oynayan filmleri, sinemalarda ve HBO Max‘te eş zamanlı olarak gösterime girecek. Merakla beklenen Dune filmi, Türkiye’de ise 17 Eylül 2021 tarihinde seyirci ile buluşacak.

Etiketler: DUNE, DUNE fragman