DSÖ: Pandemi 2021'de daha ölümcül geçecek

WHO Genel Direktörü Tedros Ghebreyesus, salgının 2021 yılında çok daha ölümcül olacağını belirtti.

DSÖ: Pandemi 2021'de daha ölümcül geçecek

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), 2019 yılının sonlarında Çin’den tüm dünyaya yayılan Covid-19 salgını nedeniyle 2021 senesinin çok daha şiddetli geçeceğini belirtti.

WHO Genel Direktörü Tedros A. Ghebreyesus son açıklamasında, "Bu salgının ikinci yılının ilkinden çok daha ölümcül olacağına inanıyoruz” dedi.

Ghebreyesus, Hindistan'da yaşanan salgının ikinci dalgasının ciddi derecede endişe verici olduğunu belirterek, Hindistan'ın birçok eyaletinde tedirgin edici derecede yeni vaka, hastaneye yatma ve ölüm kaydedildiğini belirtti. Hindistan'da ölüm sayıları son 3 gündür üst üste 4 binin üzerinde seyrediyor.

Ghebreyesus, aralarında Nepal, Sri Lanka, Vietnam, Kamboçya, Tayland ve Mısır'ın olduğu ülkelerin de yüksek vaka ve hastaneye yatma sayılarıyla mücadele ettiğini söyledi. WHO Genel Direktörü ayrıca kıta Amerikası'nda da vakaların yüksek olduğunu söyledi ve geçen hafta içerisinde koronavirüs kaynaklı ölümlerin yüzde 40'ının Kuzey, Orta ve Güney Amerika'da kaydedildiğini belirtti.

WHO, diğer ülkelerin de Fransa ve İsveç’i bu konuda örnek almalarını talep ediyor. Fransa ve İsveç, öncelikli nüfusunu aşıladıktan sonra COVAX programına (WHO ve Aşı ve Bağışıklık Küresel İttifakı'nın (Gavi) ortak girişimi) aşı bağışında bulunmuştu. Son haftalarda genç kuşağın da aşılanması konusunda izin çıkan ülkeler arasında ABD ve Kanada bulunuyor. WHO verilerine göre şu ana kadar dünya genelinde 1 milyar 26 milyon doz aşı yapıldı.