Devlet Tiyatroları oyuncusu Handan Ertuğrul hayatını kaybetti! Handan Ertuğrul kimdir Eşi Muhsin Ertuğrul

Devlet Tiyatroları emekli oyuncusu Handan Ertuğrul'un 94 yaşında hayatını kaybettiği öğrenildi. Devlet Tiyatroları'nın ilk Genel Müdürü Muhsin Ertuğrul'un eşi Handan Ertuğrul'un cenazesi 2 Nisan Cuma günü Zincirlikuyu Mezarlığı'na defnedilecek.

Devlet Tiyatroları oyuncusu Handan Ertuğrul hayatını kaybetti! Handan Ertuğrul kimdir Eşi Muhsin Ertuğrul

Devlet Tiyatroları emekli oyuncusu Handan Ertuğrul'un 94 yaşında hayatını kaybettiği öğrenildi. Devlet Tiyatroları'nın ilk Genel Müdürü olan Muhsin Ertuğrul'un eşiydi. Handan Ertuğrul'un cenazesi 2 Nisan Cuma günü Muhsin Ertuğrul Sahnesi'nde düzenlenecek olan törenin ardından Zincirlikuyu Mezarlığı'na defnedilecek.

[ilgili-haber=62415]

Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Mustafa Kurt, Handan Ertuğrul'un vefatıyla ilgili yaptığı açıklamada şu sözleri dile getirdi:

"Emekli oyuncumuz, Türk tiyatrosunun değerli ismi, DT'nin ilk Genel Müdürü Sn. Muhsin Ertuğrul'un eşi Handan Ertuğrul'un vefat haberini büyük bir üzüntüyle öğrenmiş bulunuyorum. Kıymetli sanatçımıza Allah’tan rahmet, ailesine, sevenlerine ve sanat dünyamıza başsağlığı diliyorum."

[ilgili-haber=62414]

HANDAN ERTUĞRUL KİMDİR?

1927 yılında İstanbul Fatih'te doğan sanatçı ortaokula giderken Ankara Radyosu tiyatro kolunda çalışmış, 1942'de Ankara Devlet Konservatuvarına girmiş, tiyatro ve opera bölümünü 1948'de bitirmiştir. 1949 yılında Devlet Tiyatrolarında stajyer olarak göreve başlamıştır. 1950 yılında sanatçı kadrosu alan Ertuğrul, 1992 yılında yaş haddinden emekli olmuştur. Operada Mozart'ın Figaro'nun Düğünü'nde Barbarina rolünü oynayan sanatçı, birçok müzikalde de önemli rollerde kendini göstermiştir.

[ilgili-haber=62413]

Türk tiyatrosunun başarılı oyuncularından biri olan Handan Ertuğrul, Goethe, İbsen, Montherland, Thornton Wilder gibi yazarların yapıtlarını canlandırmıştır. Sesi ve oyunculuk gücüyle sahneye egemen olan sanatçı, altmışlı yıllarda Muhsin Ertuğrul ile evlenmiştir.

Handan Ertuğrul'un görev aldığı bazı oyunlar: Faust, Köşebaşı, Çığ, Fatih, Çayhane, Genç Osman, Üçüncü Selim, Misafir, Cengiz Han'ın Bisikleti, Hizmetçiler, Kördüğüm, Andorra, Martı, Üç Kuruşluk Opera…