Demir hindi şerbeti nasıl yapılır, hangi hastalıklara iyi gelir Hint Hurması tarifi

Şifası bir yana lezzetinden dolayı da Osmanlı Mutfaklarında hiç eksik edilmeyen demirhindi şerbetinin faydalarıda bir o kadar fazla. Peki 16 hastalığın şifası demir hindi şerbeti nasıl yapılır, nelere iyi gelir, demir hindisi şerbeti tarifi, malzemeleri ve iyi geldiği 16 hastalığı sizler için araştırdık.

Demir hindi şerbeti nasıl yapılır, hangi hastalıklara iyi gelir Hint Hurması tarifi
16 Ocak 2021 - 15:32 - Güncelleme: 16 Ocak 2021 - 15:51
 Arapça’da “hint hurması” olan demirhindi, “tamr-i hindimden kazanç. Tropikal bölgelerde yetişen demirhindi ağacından adını alıyor. Osmanlı saraylarında ikram edilen bu şerbet lezzetli olduğu kadar aynı zamanda çok da şifalı bir içecek.

DEMİRHİNDİ ŞERBETİNİN İYİ GELDİĞİ 16 HASTALIK

1 – Demirhindi meyvesi kan lipidlerini düşürme ve kilo verdirici faalliğinden dolayı kalp hastalıklarına karşı gözetici tesir gösterir.

2 – Boğaz sızılarında suyu gargara biçiminde kullanılabilir.3 – Ayrıca demirhindi suyu cerahati’ göz hastalıklarında ve kuru göz rehabilitasyonunda kullanılır.

4 – Sarılık ve nezle rehabilitasyonunda senelerden beridir kullanılan bir meyvedir. Soğuk algınlığına kazanç. Balgam söktürücü özelliğe sahip.

5 – İçeriğinde bulunan A, C ve E vitaminleri; selenyumdan dolayı kanserle çaba için iyi bir antioksidan kaynağıdır.


6 – Ateş düşürücü ve soğuk algınlığından gözeticidir.Meyvesinin yenilebilen kısmına 1 litre kaynatılmış su ilave edilerek 1 saat bekletilir. Azıcık bal ile tatlandırılır. Bu su, içilerek ateş düşürücü olarak fayda verir.

7 – Sindirime dayanakçıdır. Kabızlık giderici olarak çok iyi netice verir. Laksatif tesiri Afrika ülkelerinde senelerden beri öğrenilir ve rehabilitasyonda kullanılır.

8 – Cilt inflamasyonlarında kullanılır. Ciltteki kirlere ve çillere karşı renk açıcıdır.

9 – Hipertansiyon, obezite, kan kolesterol ve trigliserid yüksekliği, bozulmuş açlık glikozuyla karakterize metaboliksendrom rehabilitasyonunda aktiftir.10 – Barsak spazmlarında hafifletici tesiri mevcuttur. University of Malakand/2010 Ayrıca bağırsak gazını söktürür. Bağırsak asalaklarına iyi kazanç.

11 – Ülser rehabilitasyonunda yeni bir casus olabilir; zira ülserde mide asit salgısını eksiltici tesiri bulunur.

12 – Safra kesesi rahatsızlıklarında rehabilitasyon edicidir.

13 – Sızılı ve şiş eklemlerde meyvesinin yenilebilen kısmı kullanılır. Romatizma ve adale sızılarına ve ayrıca beden ve eklem sızılarına iyi kazanç. Filleri dahi serinkanlılaştıran çok özel bir sızı kesicidir o.

14 – Bazı mide sızılarına ve mide ekşimelerine iyi kazanç. Kusmayı önler.

15- İştah açıcı bir özelliği var. Ağız kokusunu giderir.

16 – Serinlik ve rahatlık verir. Susuzluğu giderir.Her öğün bir su kadehi harcamak gerçekten çok bereketli… Peki Demirhindi Şerbeti Nasıl Yapılır?


DEMİRHİNDİ ŞERBETİ MALZEMELERİ


*200 gr. demirhindi *2 litre su *2 adet karanfil *1 adet çubuk tarçın *1 su kadehi toz şeker *1 yemek kaşığı bal *2-3 dal adaçayı *1 tutam ıhlamur *1 baş zencefil

DEMİRHİNDİ ŞERBETİ YAPILIŞI

Demirhindilerin kabuklarını ayıklayın. Ayıkladığınız demirhindileri tencereye alın. Üzerine suyu koyun ve 1 gece bekletin.

Demirhindilerin üzerine karanfil, çubuk tarçın, ıhlamur, adaçayı, bal, zencefil ve toz şekeri ilave ederek kaynatın.

1 saat sonrasında kısık ateşte kaynattığınız şerbeti ocaktan alın ve soğumaya bırakın. Soğuyan şerbeti süzün ve buzdolabında soğutarak servis yapın.
YORUMLAR

  • 0 Yorum