Çocuklar Artık Okula Giderken Bunları Götüremeyecek… MEB’den Gelen Açıklama Veli ve Öğrencileri Yakından İlgilendiriyor

Yeni eğitim-öğretim yılının başlamasına yakın, okullarla ilgili yeni kararlar alınmaya devam ediyor. Bu kararlardan biri de özellikle Türkiye'de milyonlarca veli ve öğrenciyi etkiliyor. Bu kararla birlikte, çocukların eğitimine daha fazla odaklanmalarını sağlamak amacıyla okula getirilen bazı eşyaların artık yasaklanacağı duyuruldu. Bu gelişmeyi daha ayrıntılı şekilde öğrenmek isterseniz, işte detaylar..

Çocuklar Artık Okula Giderken Bunları Götüremeyecek… MEB’den Gelen Açıklama Veli ve Öğrencileri Yakından İlgilendiriyor

Eğitim-öğretim yılının başlamasına yakın, Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından yeni açıklamalar sürüyor. MEB, bu defa öğrencilerin okula getirmesini yasakladığı bazı ürünler hakkında yeni kararlar aldı. Bu karar, Türkiye genelindeki milyonlarca öğrenci ve veliyi yakından ilgilendiriyor. Detaylar aşağıda yer alıyor.

VELİLER VE ÖĞRENCİLERİ İLGİLENDİREN GELİŞME

Dünya üzerinde yaygınlaşan fastfood nedeniyle genç yaştaki öğrencilerin sağlıksız beslenmeleri erken yaşta obezite olmaya kapı aralıyor. Obezite durumlarındaki yükselişin yanı sıra teknoloji çağında doğan öğrenciler oyun ve sosyal medya bağımlılığı nedeniyle telefonsuz yapamıyorlar.

 Bakanlıklar ve dernekler tarafından alınan karar neticesinde öğrenciler için bu iki büyük soruna dair çalışmalar başladı. MEB tarafından alınan karar ile birlikte eğitim öğretim döneminin başlamasıyla birlikte obezite ve dijital bağımlılık ile mücadele edileceği konuşuluyor. Ders öncesinde kültürfizik hareketleri yapılacağı duyuruldu.

Çocuklar Artık Okula Giderken Bunları Götüremeyecek… MEB’den Gelen Açıklama Veli ve Öğrencileri Yakından İlgilendiriyor - Resim : 2

2023-2024 EĞİTİM YILINDA YENİ GELİŞMELER

Eylül ayı ile birlikte başlayacak eğitim öğretim yılına dair İl Milli Eğitim müdürlüklerine genelgeler iletildi. Eğitim yılında öncelikle okul ortamları ve iyileştirme süreçleri, akademik ve mesleki yönden ilgilerine göre eğitim görmesi, beden, ahlak, duygu, zihin ve ruh bakımından dengeli ve sağlıklı bir yetiştirilme sağlanması düşünülüyor.

 Yeni kural ve tedbirlerin alındığı eğitim öğretim yılında okul içi ve okul dışı etkinlikler düzenlenmesi planlanıyor. Bilim, kültür, sanayi ve teknoloji alanında tanıtımlar yer alacak. Müze ve ören yerleri, tarihi eserler ve camiler, kaleler, şehitlikler, kütüphaneler, bilim merkezleri ve üniversite gibi birçok alanda ziyaretler gerçekleşecek.

Çocuklar Artık Okula Giderken Bunları Götüremeyecek… MEB’den Gelen Açıklama Veli ve Öğrencileri Yakından İlgilendiriyor - Resim : 3

SOSYAL MEDYA KULLANIMI KISITLANIYOR

MEB tarafından alınan karara göre öğrencilerin okul içerisinde ya da sınıflarda derslerini aksatacak şekilde cep telefonu kullanmalarına yönelik yeni tedbirler alınacak. Derslere bu tür cihazlar ile girilmemesi konusunda yeni tedbirler alınacağı belirtiliyor.

Ödev ya da benzeri bilgilendirmeler için sosyal medya uygulamaları kullanılabilecek. Okul Aile Birliği kararıyla daha öncesinde belirlenen kıyafetler tercih edilirken, velilere maddi külfet oluşturmamak adına değişiklik yapılamayacak.

 

Etiketler: eğitim, eğitim dönemi