Çanakkale, Uşak ve İzmir'de Orman Yangınları: 14 Saattir Sürüyor Havadan Müdahale Başladı

Çanakkale ve Uşak'ta dün başlayan orman yangınları halen devam ediyor. Yangın söndürme ekiplerinin yoğun çabalarıyla müdahaleler sürerken, Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alanı'na girişler tedbir amacıyla durduruldu. İzmir'in Dikili ilçesinde çıkan yangın ise rüzgarın etkisiyle hızla yayılıp çevredeki yerleşim alanlarına yaklaştı. Yangınların kontrol altına alınması için çalışmalar aralıksız devam ediyor.

Çanakkale, Uşak ve İzmir'de Orman Yangınları: 14 Saattir Sürüyor Havadan Müdahale Başladı

Çanakkale'nin Eceabat ilçesine bağlı Kumköy köyü yakınlarında dün saat 16.05'te başlayan yangına saat 16.11'de hızlı bir şekilde müdahale edildi.

Tarihi Gelibolu Yarımadası'nda yer alan bu bölgede çıkan yangın, anızdan ormana sıçrayarak yayıldı. Yangın söndürme çalışmaları, gün doğumuyla birlikte helikopter ve uçakların da katılımıyla yoğunlaştı.

Ekipler, yangını kontrol altına almak için karadan ve havadan büyük bir çaba sarf ediyor.

Yangının çıkış nedeni araştırılıyor.

Çanakkale, Uşak ve İzmir'de Orman Yangınları: 14 Saattir Sürüyor Havadan Müdahale Başladı - Resim : 1

Büyükanafarta Köyü Tedbiren Boşaltıldı

Büyükanafarta köyü tedbiren boşaltıldı. Köyde herhangi bir şekilde bir sağlık sorunu yaşayan, can ya da mal kaybı bulunmuyor.

Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alanı'na girişler güvenlik nedeniyle durdurulmuş durumda.

Bakan Yumaklı Yangınları Takip Etti

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, Çanakkale'de devam eden yangınları gece boyunca takip etti.

Yangın Yönetim Aracı'nda sahadan bilgileri alan Yumaklı daha sonra yangın bölgesine geçti.

Büyükanafartalar yangınının yanında Değirmendüzü Mahallesi'nde de yangın çıktı. Ekiplerin hızlı müdahalesiyle yangının büyümesi engellendi.

Bakan Yumaklı da Değirmendüzü Mahallesi'ndeki yangın bölgesine geçti. Yetkililerden bilgi alan Yumaklı ardından mahallede bulunan vatandaşlarla bir araya geldi. 

Bölgede rüzgar saatte 28 kilometre hızla eserken, nem yüzde 68, sıcaklık da 23 derece.

Tahminlere göre 300 hektarlık bir alanın etkilenmesi söz konusu.

Uşak'taki Yangına Müdahale Sürüyor

Çanakkale, Uşak ve İzmir'de Orman Yangınları: 14 Saattir Sürüyor Havadan Müdahale Başladı - Resim : 2

Uşak'ta Akbulak köyü yakınlarında hububat ekili tarım arazilerinde ve ormanlık alanda dün akşam 18.30 sıralarında henüz belirlenemeyen nedenle yangın çıktı.

Uşak Vali Vekili Önder Can, İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Fahri Semiz, İl Emniyet Müdürü Mehmet Ali Kolcu ve Denizli Orman Bölge Müdürü Ahmet Üçgül, yangın bölgesinde incelemede bulundu.

Can, gazetecilere yaptığı açıklamada, dün akşam saatlerinde alınan yangın ihbarının ardından ekiplerin hızla bölgeye sevk edildiğini söyledi.

Bazı Evler Tahliye Edildi

Yangının rüzgarın da etkisiyle sık sık yön değiştirerek hızla büyüdüğünü ve ormanlık alana sıçradığını belirten Can, "Uşak merkeze bağlı Köprübaşı, Kıran ve Akbulak köyü ekili araziler ve hasat yapılan bölge civarında yangın ihbarı alınmış, aşırı sıcaklık ve sık sık yön değiştiren rüzgar nedeniyle bu yangın ormanlık alanlara da sıçradı. Çevre mahalle ve köyleri tehdit edecek şekilde bir dönem büyüdü" dedi.

Yangın bölgesine yakın köylerdeki bazı evlerin tedbir amaçlı tahliye edildiğini dile getiren Can, şunları kaydetti:

"AFAD ve jandarma ekiplerimiz tarafından Köprübaşı köyüne bağlı Hacışerifler Mahallesi'nde 6 hane, Velibeyler Mahallesi'nde 10 hane, Karaköse köyü Çamurak Mahallesi'nde 10 hane tedbir amaçlı boşaltıldı. Bu evlerde herhangi bir zarar şu an itibarıyla bulunmamaktadır. Gündüz saatlerinde hava şartları uygun olduğunda bir helikopterle havadan müdahale edilmiş, havanın kararmasıyla beraber şu an itibarıyla 495 personel, 107 araç ve iş makinesiyle yangına müdahale edilmektedir. Rüzgarın da şu an hızının azalmasıyla birlikte inşallah sabah saatlerine kadar kontrol altına almayı umuyoruz."

İzmir'de Çıkan Yangın Sitelere Yaklaştı

İzmir'in Dikili ilçesi Çandarlı Mahallesi'ndeki ormanlık alanda henüz belirlenemeyen nedenle yangın çıktı. Denizköy Mahallesi yakınlarına ulaşan yangın, rüzgarın da etkisiyle zeytinlik alana sıçradı.

İhbar üzerine bölgeye İzmir Orman Bölge Müdürlüğüne bağlı 20 arazöz, 1 su ikmal aracı ve 1 dozer ile çok sayıda itfaiye ekibi sevk edildi.

Yangın, çevredeki sitelere yaklaştı. Site sakinleri tedbir amacıyla evlerinden çıktı.

İlk belirlemelere göre, yangın nedeniyle bir balık çiftliği ve bir ev zarar gördü.

Dikili Kaymakamı Ali Edip Budan, yangının bir sitenin alt kısmında bulunan otluk alanda çıktığını ve zeytinlik alana sıçradığını söyledi.

Çanakkale, Uşak ve İzmir'de Orman Yangınları: 14 Saattir Sürüyor Havadan Müdahale Başladı - Resim : 3

Yangın, Rüzgarın Etkisiyle Büyüyor

Yangının rüzgarın etkisiyle genişlediğini belirten Budan, "Denizden de esen çok şiddetli bir rüzgar var. Çandarlı ve Denizköy Mahallesi yakınlarında şu an yangın sürüyor. Alan geniş ve yayılıyor. Ekiplerimiz yangını kontrol altına almaya çalışıyor" dedi.

Havanın aydınlanmasıyla birlikte 2 uçak ve 2 helikopterle yangın söndürme çalışmalarına destek verilmeye başlandı.

Etiketler: Yangın, İzmir, Çanakkale, Uşak

Çok Okunanlar