Bugün gelen bu mailleri sakın açmayın! Dolandırıcılar iş başında

1 Nisan 2021 Perşembe günü (bugün), siber suça giren dolandırıcılık ve sahte mailler yoğun bir şekilde atılmaya başladı. Vatandaşların dikkatli olması ve bu mailleri kesinlikle açmamaları gerekmektedir.

Hackerlar 1 Nisan şaka gününü de kullanmaya başladılar. Bu gün yoğun olarak gönderilmeye başlanan maillerle, "Ofise dönüyoruz!" veya "Mobil olarak 3 gün çalışma sistemine geçiyoruz" gibi farklı dolandırıcılık türleriyle karşı karşıya kalınabileceğini söyleyen siber güvenlik uzmanları uyarılarda bulundu. Bugün, 1 Nisan'ın şaka günü olmasını fırsat bilerek mailler gönderen siber suçlular, şirketleri ve çalışanları hedef alarak zarar uğratıyor.

Son yıllarda yapılan araştırmalara göre, dolandırıcılık kayıpları 2020'de 56 milyar dolara yükselirken, kimlik dolandırıcılığı saldırıları bu maliyetin 43 milyar dolarını oluşturuyor. 1 Nisan Şaka Günü'nde hacker’lar tarafından kullanılan kimlik avı saldırıları ve veri ihlallerine yönelik hilelerin kurbanı olunabileceğini dile getiren siber güvenlik uzmanları, maddi zarar ve itibar kaybı ile karşılaşılmaması için şirketleri ve çalışanları dikkatli olmaya davet etti.

Bugün yoğun olarak gönderilen, "Ofise dönüyoruz!" ya da "Mobil olarak 3 gün çalışma sistemine geçiyoruz" başlıklı sahte içeriklerin yer aldığı maillere sakın itibar etmeyiniz ve açmayınız.

Kaynak: Gazetevatan