Bir döneme damga vurmuştu: Ünlü şarkıcı Serpil Barlas hayatını kaybetti Barlas kimdir, ölüm sebebi son hali

Şarkılarıyla 1980'lere damgasını vuran ünlü şarkıcı Serpil Barlas hayata veda etti. Geniş hayran kitlesi olan şarkıcının kaybı sanat camiasını yasa boğdu. Peki Serpil Barlas kimdir? Üstlendiği sosyal sorumluluk projeleri ve şarkıları hakkında her şey detaylarımızda...

Bir döneme damga vurmuştu: Ünlü şarkıcı Serpil Barlas hayatını kaybetti Barlas kimdir, ölüm sebebi son hali
21 Şubat 2021 - 15:01 - Güncelleme: 21 Şubat 2021 - 17:05

1980'lerde Türk pop dünyasını sallayan ünlü şarkıcı Serpil Barlas dün gece Beşiktaş'taki evinde hayata veda etti. Kalp ritm bozukluğu olduğu öğrenilen şarkıcının kalp yetmezliği sebebiyle vefat ettiği bildirildi.

Cenazesi, 22 Şubat Pazartesi günü Feriköy Mezarlığı'nda aile kabristanına defnedilecek.SERPİL BARLAS KİMDİR?

Serpil Barlas 1957 İstanbul'da dünyaya geldi. Annesi Türk müziği solisti Aysel İpar, babası Kazım Polat. 1960'lı yıllarda şehir tiyatrolarında sanat hayatına başlamıştır. Zamanın ünlü orkestralarında solistlik yapmıştır. 1970 yılında Altın Ses Yarışması'nda Nilüfer'in ardından ikinci olmuştur. 1976-1978 yılları arasında birkaç 45'lik plak doldurmuş ve bunların arasında en çok Oldu Olanlar adlı parça ile adından söz ettirmiştir. 1978'de Eurovision Şarkı Yarışması Türkiye finalinde "Yaşamaya Bak" isimli şarkı ile katılmıştır.

1978 yılında ABD'ne yerleşerek bu ülkede 15 sene ikamet etmiştir. 1993 yılında Türkiye'ye dönüşünden sonra AIDS ile mücadelede öncülük yaparak sanat camiasında bir ilke imza atmıştır. Toplumsal konularda yaptığı çalışmalarla kamuoyunun dikkatini çekmeye çalışmış ve ünlü müzisyen Uğur Dikmen'in desteğiyle yaptığı albümlerinde bu konulara temas eden "Benim Adım İnsan", "Sahipsiz Çocuklar" , "Bosna" adlı şarkıları ile üstlendiği misyonu savunmaya çalışmıştır.


Flash TV'de 3 sene (1998-2001) "Serpil Barlas'la Kurdele" adlı televizyon programını hazırlayıp sunmuştur.

Uzun yıllardır Amerika’da yaşayan Serpil Barlas, müzik çalışmalarına orada devam etmişti. Ünlü kompozitör Uğur Dikmen ile evli olan Barlas, aynı zamanda Türk Sanat Müziği’nin assolistlerinden Aysel İpar’ın da kızıydı. Son olarak bir single hazırlıkları içinde olan sanatçı, Nisan ayında stüdyoya girmeyi planlıyordu.
YORUMLAR

  • 0 Yorum