Biontek Aşısının yan etkileri! Geçmeyen semptonlar

Biontek Aşılarının Yan Etkileri! Aşının Yan Etkileri Ne Kadar Sürer? Biontek Hakkında Merak Edilenler!

Biontek Aşısının yan etkileri! Geçmeyen semptonlar

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de kovid-19 hastalığının neden olduğu salgınla mücadele kapsamında en etkili olarak yürütülen çalışma aşılama. Kısa bir süre içerisinde milyonlarca yurttaş son hızla aşılanırken aşılarla ilgili pek çok vatandaşın merak ettiği en temel durum yan etkiler.

Özellikle biontech aşısının yan etkileri son dönemde yüksek düzeyde ilgi görürken hemen herkes tarafından yan etkileri hakkında detaylar merak ediyor. Peki biontech aşısının yan etkileri nelerdir, ne kadar sürede geçer?

 Büyük oranda iki dozdan itibaren ortaya çıkan yorgunluk, ateş, titreme, kas ve yorgunluk, eklem ağrısı kusma ishal ya da baş ağrısı gibi belirtiler biontech aşısının en yaygın olarak ortaya çıkan belirtiler olarak dikkat çekiyor. Tüm bu belirtilerek olarak ikinci dozunda alerjik reaksiyon gibi çok daha ciddi komplikasyonların ortaya çıkması da mümkün.

Bu tarz durumlarda uzmanlar en yakın sağlık kuruluşundan hızla yardım alınmasını öneriliyor. Aşının yaygın olarak gözlenen belirtileri ise aşılanan bireyin bağışıklık sistemine göre farklılık gösterirken çoğunlukla 2 gün süre içerisinde tamamen ortadan kalkıyor.