Bilim Kurulu toplantısı bitti: Bakan Koca'dan aşı, normalleşme, yüz yüze eğitim açıklamaları

Bilim Kurulu toplantısı sona erdikten sonra Sağlık Bakanı Fahrettin Koca toplantıda görüşülen konular hakkında açıklama yaptı. İşte 1 Mart tarihiyle başlayacak olan normalleşme süreci ve aşı, yüz yüze eğitim konularında yapılan açıklamalar...

Bilim Kurulu toplantısı bitti: Bakan Koca'dan aşı, normalleşme, yüz yüze eğitim açıklamaları

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu toplantısı sonrası yaptığı açıklamada, pandemiyle ilgili dünyanın başarılı bir sınav vermediğini ancak her ülkenin elindeki imkanlar nispetinde tedbirler almaya çalıştığını belirtirken "Biz de elimizdeki imkanları en iyi şekilde kullanmaya çalıştık. Elbette sağlık, tedavi ve hastalıkla mücadele konularında Bilim Kurulumuz çalışmalarına bütün hızıyla devam edecek ancak artık salgının sosyal hayata etkileriyle mücadeleye de odaklanacağız." dedi.

Aşı konusundaki açıklamalardan önemli detaylar şöyle:

Aşı kıtlığının yaşandığını dile getiren Fahrettin Koca, aşı sayısında yaşanan azalma ya da artışların tamamen lojistik gerekçelerle bilinçli olarak planlandığını söyledi. Şu an itibariyle bir tedarik ya da planlama sorununun olmadığını, ilk doz aşısını olan bütün vatandaşların ikinci doz aşılarının da güvence altında olduğunu dile getirerek, "Bugüne kadar aşılama çalışmalarında yaklaşık 1.5 milyonu 2. doz olmak üzere 8 milyon aşı seviyesine ulaştık. Aşılama planındaki ilk aşamanın sonuna yaklaştık. Küresel düzeyde en başarılı ülkeler arasındayız." dedi.Normalleşme süreci ile ilgili olarak:

Aşı olur olmaz korumanın başlamadığını, ikinci doz aşıyı da olup üzerinden 14 gün geçince aşılanmış olunacağını söyleyen Fahrettin Koca, "Yani ilk aşı olduğumuz günden 42 gün sonra. Bu 42 gün kendimizi daha iyi korumak zorundayız. Ayrıca tüm nüfusumuzun en az %60'ını aşılamadan aşı güvencesini elde etmiş olmuyoruz. Aşının ilk dozunu yaptırmış olmak bizi tedbire sevk etmeli. Her geçen gün sayısı artan mutasyonlu virüse de dikkat etmeliyiz. Bazı illerimizde buna yönelik özel planlarımız var. Vaka sayılarındaki artış bazı illerimizde diğerlerinden daha geç normalleşmesine neden olabilecek." diyerek normalleşme sürecinin nasıl işleyeceğinden bahsetti.

Tam kapanma düşünülmüyor:

Bakan Koca, koronavirüs tedbirlerine ilişkin sorulan soruya, "Şu an tam kapanma gibi bir durumu düşünmüyoruz ama her geçen gün vaka sayılarının arttığını görüyoruz." yanıtını verdi.

65 yaş ve üzeri için:

"İkinci aşıdan iki hafta sonra koruyuculuğu başlıyor. 65 yaş üzerinde olup 2 haftasının daha tamamlanmadığını biliyoruz. Ama süreçte 65 yaş üzerinde aşılama oranının yükselmesine bağlı olarak illerde bu konuda bir esnetme yapılabilir." diye konuştu.Tebdirler nasıl kaldırılacak? Yüz yüze eğitim konusu ne olacak?

Bakan Koca eğitim konusundaki düşünceleri, "Bu konudaki öneriyi pazartesi Kabine'ye sunacağım. Kabine'de bu öneri tartışılacak ve devamında sayın Cumhurbaşkanımızın tensipleriyle gerektiğinde açıklama yapılmış olur alınan Kabine kararıyla. Esas önemli olan, illerin bundan sonraki dönemde vaka sayıları, vaka-test oranını, yoğun bakım doluluk oranı gibi parametrelerle bu kademelendirmenin nasıl yapılacağı tartışıldı. İki haftada bir uygulamayla hangi ilin hangi kararı alması gerektiği belli olacak. Eğitim dahil olmak üzere bütün detaylar pazartesi Kabine'de gündeme alınacak." şeklinde dile getirdi.