2023 Cumhurbaşkanlığı seçimi yapılacak mı? Devlet Bahçeli yanıtladı!

Türkiye'nin yaşadığı en korkunç depremlerden birisi olan Kahramanmaraş merkezli depremin meydana gelmesinin ardından 2023 Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ertelenip ertelenmeyeceği de merak konusu oldu.

2023 Cumhurbaşkanlığı seçimi yapılacak mı? Devlet Bahçeli yanıtladı!

Kahramanmaraş merkezli meydana gelen 7.7 ve 7.6 şiddetindeki depremin ardından birçok kişi hayatını kaybetti. Binlerce vatandaşın hayatını kaybettiği Kahramanmaraş depreminin ardından geçtiğimiz akşam Hatay merkezli deprem meydana geldi. Hatay merkezli deprem çevre illerde büyük bir sarsıntıya neden olurken 6 kişinin hayatını kaybettiği öğrenildi. 

Türkiye'nin yaşadığı en korkunç depremlerden birisi olan Kahramanmaraş merkezli depremin meydana gelmesinin ardından 2023 Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ertelenip ertelenmeyeceği de merak konusu oldu. Deprem bölgesinde vatandaşların evsiz ve işsiz kalmasının ardından yaklaşan Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ertelenme konusu gündeme gelirken MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'den konuya dair tek cümlelik yanıt geldi. 

CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMİ YAPILACAK MI?

Parti grubunda yaptığı konuşmasında 2023 Cumhurbaşkanlığı seçimi hakkında konuşan Devlet Bahçeli tek cümlelik yanıtında "Ne sandıktan kaçarız ne demokrasiyi yok sayarız" dedi. Geçtiğimiz gün deprem bölgesini Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ziyaret eden Devlet Bahçeli bugün TBMM'de partisinin grup toplantısında önemli açıklamalar yaptı. Özellikle de en çok merak edilen Cumhurbaşkanlığı seçimi konusunda açıklamalarda bulunan Devlet Bahçeli konuşmasında seçimle ilgili sorulan sorulara da nokta koymuş oldu. 

Deprem bölgesi ziyareti sonrası partisinin grup toplantısında konuşan Devlet Bahçeli depreme dair açıklamasında "Depremden menfaate devşirmek isteyenler hata yapar. Milli felaketlerde ortak aidiyet ve hassasiyet paydasında uzlaşamayanlar insani değerlere her yönüyle yabancılaşan mihraklardır. Fırsatçılığın karanlığından istifade ede etiketleri arttıranlar, kiraları artıranlar, kasasını doldurmak için hareket edenler bu milletin bir ferdi olamayacağı gibi şerefli de sayılamazlar. Depremden Menfaat devşirmenin arayışında olanlar ahlaksızlığın markalarıdır. Bunları tek tek not aldığımız da bilinmelidir. Tektonik mirası, jeolojik müktesebatı, meteorolojik özellikleri ile Türkiyemiz doğal afetlerin risk ve tehlikelerine her zaman açıktır. Depremi fırsata çevirenler, kasasını dolduranlar, bu milletin ferdi olamayacağı gibi şerefli de sayılamazlar. Depremler ve afetler bundan sonra da yaşanacaktır.'' ifadelerini kullandı. 

CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMİ ERTELENİR Mİ?

Beklenen İstanbul depremine dikkat çeken Bahçeli yaşanması beklenen deprem felaketi için hazırlıklı olunması gerektiğini belirterek ifadelerinde ''İstanbul için dillendirilen felaket senaryolarının bütün ihtimallerini değerlendirip muhtemel depremlere hazırlıklı olmalıyız. Depreme ve ilgili yönetmeliklere uygun, dayanıklı binalar yapmaktan başka seçenek yoktur. Hiç kimsenin gözünün yaşına bakılmamalıdır. Kaybedecek zamanımız yoktur. Cumhur İttifakı olarak biz bu ağır yükü kaldırırız. Bedeli ne olursa olsun Türkiye'mize sahip çıkarız.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından 2021 yılında açıklanan yeni kentsel dönüşüm vizyonuna göre 6.7 milyon riskli yapı tespit edilmiştir. Acilen eyleme geçmek lazımdır. Her yıl 300 bin binanın dönüştürülmesi planlanmıştır. Doğal afetler bundan sonra da kaçınılmaz şekilde yaşanacaktır. Etkin bir denetim mekanizması ile hiç kimsenin gözünün yaşına bakılmamalıdır." dedi.

SORUMLULARDAN BAHSETTİ!

Şehirlerin yeniden inşa edilecek güce sahip olunduğunun altını çizen Devlet Bahçeli ''Yapı stokunun yüzde 70'nin 1999 öncesi yapıldığı dikkate alındığında bir an önce harekete geçilmelidir. Muhtemel depremlere hazır olmalıyız. Kaybedecek zamanımız yoktur. Devlet her şeye hakimdir. İftiralar ise beyhudedir. Acımız büyüktür. Dayanışma olmadan geleceği kucaklamak mümkün değildir. Şehirlerimizi yeniden inşa edecek gücümüz vardır. Hükümet verimli ve etkin bir yöntemle yaraları sarıyor.'' diyerek konuşmasına devam etti. 

Depremde yıkılan binaların sorumlularından bahseden ve 'ahlaksız müteahhitler' diyen Devlet Bahçeli konuşmasının devamında ise şunları dile getirdi:

Türkiye'nin yıkımını bel bağlayan çürük çarık zihniyetlerin maalesef gözünü siyasi ikbal hırsı bürümüştür. İktidarın kaybetmesi uğruna vatanın ve milletin kaybetmesine oynayanlarla nasıl bir arada yaşayacağız. Kahramanmaraş depreminin enine boyuna tüm boyutlarıyla konuşulacağı günler elbet gelecek. Sorumlulardan adalet önünde hesap sorulacaktır. Yıkılan binalarla ilişkili olan ahlaksız müteahhitlerin kapsamına alan o soruşturma süreci de işlemektedir.

Ayrıca bir insanımız dahi enkaz altındayken haksız ve hayasız siyasi eleştiri yapmak, seçim tarihi ile spekülasyon üretmek vebaldir. Bu vebal zillet ittifakını teşkil eden her partinin hissesine eşit olarak düşmüştür. Arama kurtarma faaliyetleri devam ederken devleti ve hükümeti sistematik şekilde suçlamak terbiyesizliktir. Siyasi hesap yapıyor olmak insafsızlıktır. Diyorlar ki Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi yüzünden acılar artmış. Afet iyi yönetilememiş. Diyorlar ki yardım faaliyetlerinin doğru koordine edilemediğinden felaketin boyutları vahim seviyeye ulaşmış. Ülkemizin en acil ihtiyacının yeni ve etkin bir iktidar olduğunu kaydetmişler.

SİYASİ POLEMİK YAPANLARA ATEŞ PÜSKÜRDÜ!

Türkiye'nin acısının ortasında siyaset polemiği yapan kişi ve partilere tepkisini dile getiren Devlet Bahçeli 'ahlaksızlar' diyerek eleştirisini yaparken ''Sizde hiç mi Allah korkusu kalmadı? Yere batsın sizin siyasetiniz. Böyle bir ucuz ve meczup siyasete nasıl saparsınız? Rahat olun, biraz sabredin, Türk Milleti sizin boyun ölçünüzü yakında sandığa gömerek ilan edecektir. Ne sandıktan kaçarız ne demokrasiyi yok sayarız. Acılarımızın ortasında seçim polemiği yapan zillet ittifakı paranoyaktır. Askerler nerede dediler, kahramanlar her yerdeydi. Karamsarlık aşılayıp kriz ikmali yapan bu kimliksizler koordinasyondan ne anladıklarını, nereye varmak istediklerinin mertçe açıklayacak yürekliliğe sahipler midir?" ifadelerini kullandı. 

Etiketler: seçim