11 İlde depremzedeler için alınan kararları Bakanlık bir bir açıkladı!

Kahramanmaraş ve çevresindeki 10 ili etkisi altına alan depremde binalar enkaza dönerken can kaybı 42 binin üzerine çıktı.

11 İlde depremzedeler için alınan kararları Bakanlık bir bir açıkladı!

Asrın felaketinin meydana gelmesinin ardından Kahramanmaraş merkezli deprem çevre 10 ilde büyük bir yıkıma neden olurken binlerce kişi hayatını kaybetti. Kahramanmaraş ve çevresindeki 10 ili etkisi altına alan depremde binalar enkaza dönerken can kaybı 42 binin üzerine çıktı. 

Meydana gelen depremin ardından deprem bölgesindeki depremzedelere ilişkin birçok düzenleme ve yeni kararlar alınırken Hazine ve Maliye Bakanlığı, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından yapılan açıklamada 11 ilde alınan yeni kararlar açıklandı. Yapılan açıklama oldukça dikkat çekti.

DEPREMZEDELER İÇİN ALINAN KARARLAR

Depremin meydana geldiği 11 ilde ekonomik kararlar alınmaya devam ediyor. Bir günde sevdiklerini, evini ve işini kaybeden vatandaşlar için alınan ekonomik kararlar merak konusu olurken depremzedelerin yükünün hafifletilebilmesi için her türlü çalışma yapılmaya devam ediyor. Depremzedelere ilişkin alınan kararlar ise şu şekilde;

Depremzedelerin kredi kartı süreleri arttırılacak

Alınan kararlar tek tek açıklanırken depremzede vatandaşların kredi kartı taksitlendirme süreçlerinin arttırılacağı belirtildi. Açıklamada "Depremin etkilediği illerde yerleşik üye iş yerlerince kredi kartları ile gerçekleştirilecek mal ve hizmet satımlarında kredi kartları taksitlendirme süreleri bir kata kadar artırılacak.'' ifadelerine yer verildi. 

Kredi kartı limitleri arttırılacak

Depremzedelerin kredi kartına gelen yeni düzenlemede limit arttırımı yapılacağı belirtilirken ''Kredi kartlarında limite bakılmaksızın, asgari ödeme tutarı dönem borcunun yüzde 20'si olarak belirlenecek. Kart limiti tespit edilirken bankalarca dikkate alınan sınırlar yükseltilerek bankalarca toplam kart limitinin ilk yıl için ilgilinin aylık ortalama net gelirinin 4 katını, ikinci ve sonraki yıllar için ise 8 katını aşmayacak şekilde belirlenmesi ve aylık veya yıllık ortalama gelir düzeyinin tespit edilememesi durumunda gerçek kişilerin edinebilecekleri kredi kartlarının toplam limitinin 2 bin liradan 5 bin liraya yükseltilmesi kararlaştırıldı.'' denildi. 

Ödenmeyen kredi kartı borçları kapatılacak mı?

Depremzedelerin en çok araştırdığı konulardan birisi de bu olurken yer alan açıklamada ''Asgari tutarı ödenmeyen kredi kartlarının nakit kullanımına, mal ve hizmet alımına kapatılmasına, iptaline ve borcun tamamı ödeninceye kadar yeni kredi kartı düzenlenmemesine ilişkin hususlar bankaların inisiyatifine bırakılırken, kart borçlarının ötelendiği süre boyunca asgari tutar da dahil olmak üzere bankaların alacaklarını talep etmeyerek ödemesiz dönemler tanımlayabilmelerine imkan sağlanacak.'' ifadeleri kullanıldı. 

Vade sınırları dikkate alınmayacak

Açıklanan yeni kararlardan bir kaçı ise şu şekilde yer alıyor;

 • Bankalar, finansal kiralama, faktoring ve finansman şirketlerince kullandırılan tüketici ve taşıt kredilerinin anapara ve faiz ödemelerinin müşterilerin talebi üzerine ertelenmesi halinde erteleme süresi, ilgili mevzuatta belirlenen vade sınırlarında dikkate alınmayacak.
 • Kredi müşterilerinden alınması gereken kredi derecelendirme notları ile alınması zorunlu olan ilave belgelerin temini bankaların inisiyatifine bırakılacak.
 • Kredi kullandırımlarına ilişkin olarak bağımsız denetime tabi olan şirketler tarafından bankalara tevdi edilmesi gereken bilgi ve belgelere ilişkin süreler deprem bölgesindeki şirketler için uzatılacak.
 • Deprem felaketinden etkilenen müşterilere kullandırılan kredilerin gayrimenkul niteliğindeki teminatlarının değerlemesi ile ilgili süreler ertelendi.
 • Kredi vade sınırı ve kredi kartı taksit sınırına ilişkin sağlanan esneklikler 1 Ocak 2024'e kadar uzatılacak.
 • Telefon bankacılığı işlemlerinde, kimlik doğrulama sürecinde iki bileşenli doğrulamanın yapılamadığı durumlarda, öncelikle PIN olmak üzere, güvenlik sorusu, müşterinin demografik bilgileri veya bankada yer alan diğer bilgiler kullanılarak kimlik doğrulama işlemi hayata geçirilecek.
 • Müşterilerin bilgileri dışında kart kullanımlarının engellenmesini teminen kartlı ödemelerde yapacak ilk temassız işlemde şifre girilecek, sonraki işlemler için mevcut uygulama sürdürülecek.
 • Payları borsada işlem gören bankaların, 6 Şubat'tan 1 Ocak 2024'e kadar geri alım yoluyla edindikleri kendi hisse senetleri, çekirdek sermayeden indirim kalemi olarak dikkate alınmayacak.
 • Bireysel kredi kartlarına ve bireysel ihtiyaç kredileri ile ticari nitelikteki nakdi kredilere uygulanan yüksek risk ağırlıkları, 6 Şubat tarihinden sonra deprem bölgesindeki illerde 1 Ocak 2024'e kadar uygulanmayacak.
 •  Bankacılık hizmetlerinin sürdürülmesi için mobil şubeler afet bölgesine gönderildi. Türkiye Bankalar Birliği ile Türkiye Katılım Bankaları Birliği tarafından bankalara olan vadesi gelmiş veya 6 ay içinde vadesi gelecek borçların vadesi bugünden itibaren 6 ay sonraya kadar ötelenecek ve müşterilere ek kolaylıklar sağlanacak.
 • Ortak ATM'lerden yapılacak işlemlerden ücret alınmayacak. Mücbir halin yaşandığı mahalde ikametgahı/iş yeri adresi veya şubede hesabı bulunan müşterilerin kredi risk, kredi ödeme, senet ve çek işlemlerine ilişkin bildirimleri, Risk Merkezi mücbir hal düzenlemesi çerçevesinde yapılacak."
Etiketler: depremzede