Nergis çiçeği nedir ne zaman açar nasıl yetişir faydaları nelerdir?

Nergis çiçeği nedir, nerede yetişir? Nergis çiçeğinin faydaları var mı nedir yada zararı nedir? Nergis çiçeği neyin habercisidir?

Nergis çiçeği nedir ne zaman açar nasıl yetişir faydaları nelerdir?
NERGİS ÇİÇEĞİ NEDİR?

Nergis çiçeği havalarının ilk ısınmasıyla birlikte Mart ayının iki veya üçüncü haftasında yaşamımızı renklendiren ve bize baharın gelişini müjdeleyen renkli ve sevimli bir okadar da narin bir bitki çiçeğidir. Nergis çiçeğinin ömrü yok denilecek kadar kısadır. Ayrıca Nergiz çiçeği diğer soğanlı çiçekler (lale, kardelen) gibi yıllık bir bitki ve  soğanlarından üreyip soğanlarından çoğalmaktadır.

ÇEŞİTLERİ NELERDİR?

Çiçekleri kuvvetli kokulu, sarı veya beyaz renkli, tek tek veya birkaçı birarada bulunurlar. Herbir çiçegin ortasında beyaz veya sarı renkli bir tacı vardır. Organik maddelerce zengin, nemli, kumlu, tinli toprakları sever. Soğanlarıyla üretilir. Nergis türleri daha çok süs bitkisi olarak yetiştirilir. Fulya, beyaz nergis, yabânî zerren gibi çeşitleri vardır.NEREDE YETİŞİR?

Nergis bitkisi heryerde yetişebilen bir bitkidir.  Asıl anavatanı ise Avrupa olan bu bitkilerin en çok tür zenginliğine İspanya ve Portekiz'de rastlanmaktadır. Ancak doğal olarak tüm Akdeniz kıyılarında, hatta bunun uzantısı olan Japonya'ya kadar aynı enlem dereceleri arasında görülmektedir. Dünyada Avrupa, Kuzey Amerika, Kuzey Afrika ülkelerinde tarımı yapılmaktadır.NERGİS ÇİÇEĞİ NASIL YETİŞTİRİLİR?

*Nergis için hazırlanan toprak organik besleyiciliği yüksek, suyu iyi süzdüren toprak olmalıdır.

*Türüne göre toprak pH aralıkları değişir ama genel olarak hafif asitli ve nötr topraklar uygundur.

*Eğer saksıda bakılıyorsa sağlıklı olarak her yıl çiçek açması için güneş alan bir yerde tutulmalıdır.

*Sadece çiçek açtığı zaman fazla güneşten korunmalıdır ki çiçekleri hemen solmasın.

*Yapraklarıyeşil kaldığı müddetçe güneşten faydalanmalıdır.

*Yapraklar sararmaya başladığında sulama kesilmeli ve bitki tamamen kuruduktan sonra sonbahara kadar gölge bir alanda muhafaza edilmelidir.NASIL SULANIR?

*Bitki eğer bahçede toprakta ise hiç sulanmaz, doğalşartlara göre yaşarlar.

*Bitki saksıda yetiştiriliyorsa yapraklar sararana kadar toprak kontrol edilir ve biraz nem kaybettikçe sulanır.

*Yapraklar sararmaya başladığında ise bitki kurutulur saklanır.

*Sulama genel olarak yağmurlama sulama sistemi ile yapılmakla beraber damla sulama sistemi ile sulama daha iyi sonuç vermektedir.

*Ağustos-Eylül aylarında yapılacak sulama ise dinlenme periyodunu kırarak çiçeklerin erken açmasını sağlar.

Medyahaber.com-Nimet Güngör
 
Güncelleme Tarihi: 09 Mart 2017, 01:55
YORUM EKLE
YORUMLAR
nergiz  kaya
nergiz kaya - 2 gün Önce

m cvnvjoefjoıpcjfn nnvvnv n nmkkkuucszcfbnmnökçnvbbnnnnmmnnhjjmmnmmnmmmmömmfıuvhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhıosşrşssssssssssşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşsssssssssssssssssssssssssssssssbvvvvvvvvvvvvvvvvvvv hvjh 97set77777777777777777777777777777777ggggggggggggggggggggggggffffffffffffffffffffffffffgggggggggggggggggggggggggggggggggggggggffffffgffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffjıhıfffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffff

SIRADAKİ HABER