banner480

Iğdır'da her gün iki kez iftar açılıyor

Iğdır'da yaşayan şehir halkı Ramazan ayını daha farklı şekilde yaşıyor.Şehir nüfusunun bir kısmı Sünni, diğer kısmı Caferi mezhebine mensup olan Iğdır'da okunan ezan vakitleri arasında 8 dakikalık fark olmasından dolayı her gün iki defa iftar açılıyor.

Iğdır'da her gün iki kez iftar açılıyor

Türkiye'nin İran, Nahçıvan ve Ermenistan sınırında bulunan Iğdır'da, vatandaşlar arasındaki mezhep farkından dolayı ramazan ayı boyunca her gün iki kez iftar açılmak zorunda kalınıyor.

Nüfusunun bir kısmı Caferi, diğer kısmı ise Sünni mezhebinden olan Iğdır'da mezhep farkları sebebiyle farklı iki ezan okunması, kentteki iftar açma zamanlarını değiştiriyor.

Kentte yaşayan Sünni mezhebine göre, Diyanet İşleri Başkanlığınca zamanı belirlenen akşam ezanı, Caferi mezhebibe göre ise yerleşim biriminden güneşin batıp kızıllığının kaybolmasıyla okunuyor.8 DAKİKA ARAYLA İKİ EZAN OKUNUYOR

İl merkezi, İlçe ve köylerde de aynı manzarın yaşandığı Iğdır kentinde, durum böyle olunca da iftar vaktinde 8 dakika arayla iki defa ezan okunuyor.

Sünni mezhebine mensup olan vatandaşların ezanın okunmasıyla oruçları açıp yemeğe başlamalarının ardından Caferi mezhebibenin ezanı okunuyor. 

Bu durumun herhangi bir olumsuzluk yaratmadığı şehirde bazen Sünniler, bazen ise Caferiler diğer mezhep mensubuna uyarak iftarını açabiliyor. 
Güncelleme Tarihi: 19 Haziran 2017, 19:31
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner481

banner482