banner480

Yapay zekadan korkmalı mıyız?

Devir yapay zeka devri. Peki yapay zeka bizleri yok edebilir mi? İşte herkesin merakla beklediği bu sorunun cevabı haberimizde yer alıyor.

Yapay zekadan korkmalı mıyız?

Yapay zeka (robotlar) filmler diziler hatta tiyatrolar derken şimdi de içimize, dünyamıza giriyor. Westworld, Person of Interest, Matrix, IRobot, Terminatör bu tip film ve dizilerin sadece bazıları.  Fizikçi Stephen Hawking'in ve Bill Gates'in yapay zekanın yanlış kullanılıp insanlığın sonunu getirebileceği hakkındaki açıklama yaptı.

KORKMANIZA GEREK YOK

Peki yapay zeka insanlar gibi gerçekten düşünebilir mi? İnsanlığı yok edebilir mi? Mucit Jerry Kaplan, tüm bu endişelere cevap vererek; "Yapay zekadan korkmamıza gerek yok, makineler daha zeki ya da bilinçli varlıklara dönüşmüyorlar. Onlar sadece bizim onlara verdiğimiz görevleri yapıyorlar." şeklinde açıklama yaparak bir nebze de olsa yüreklere su serpti.

YAPAY ZEKA YAPTIKLARINDAN HABERSİZDİR

Yapay zeka hesap makineleri gibi bizim yazdığımız algoritmalarla çalışırlar ve hesap makinesinin sayıların bilincinde olmaması gibi yaptıkları işin bilincinde değildirler. Çimleri biçen bir çim makinesinin çimlerin kokusundan, kahve makinesinin kahvenin tadından habersiz olması gibi yapay zeka yaptıklarından habersizdir. Dünya satranç şampiyonu Kasparov'u yenen ünlü Deep Blue (satranç oynayan ünlü yapay zeka'ya verilen isim), ne satrancın ne karşısındaki Kasparov'un ne de satrançta yenmenin mutluluğunun farkındadır. O, sadece algoritmaları çok başarıyla kullanan, çok iyi programlanmış bir hesap makinesidir. Fakat gerçek zihinlere özel bir vasıf olan farkındalık, içinde birçok algoritmanın geçtiği bir makine olmaktan çok farklıdır.

Güncelleme Tarihi: 22 Mart 2017, 01:27
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner481

banner482