Siri’ye yapay zeka özelliği geliyor

Apple kullanıcıları için geliştirilen sesli asistan Siri, daha da geliştirilerek yapay zeka eklenecek ve böylece kullanıcı davranışlarını öğrenerek ve kişiye özel hizmet verebilecek.

Siri’ye yapay zeka özelliği geliyor

Apple’ın cihazlarına gönderilen iOS 10.3 güncellemesinin ardından uzun zaman geçmeden, 11 güncellemesinin söylentileri çıkmaya başladı. Yabancı merkezli teknoloji kaynaklarından alınan bilgiye göre yeni çıkacak iOS 11 güncellemesinde beklenen en büyük yeniliğin sesli asistan uygulaması Siri'de olacağı düşünülüyor.
 
Yeni güncellemede Siri, iMessage ile entegre, iCloud ile de senkronize olarak çalışabilecek. Asıl bomba yenilik ise uzun zamandır üzerinde çalışıldığı bilinen Siri'nin kullandığı yapay zekası. Bu yapay zeka geliştirilerek kullanıcı davranışlarını öğrenebilecek hale getirilmesi planlanıyor. Eğer bu yapay zeka çalıştırması başarıyla sonuçlanırsa, teknolojide yeni bir devir açılmış olacak.
 
 
DİĞER APPLE CİHAZLARINDA DA GEÇERLİ
 
Siri'nin daha proaktif hâle getirmesi ve uygulama içerisinde bulunan kullanıcı davranışlarını belirlemesi, insan alışkanlıklarının farklı durumlarda nasıl değişebildiğini de göstermiş olacak. Geliştirilen Siri’nin zeka özelliği daha sonra yapılan çalışmayla iCloud kullanılarak macOS, tvOS ve watchOS cihazlarına da eklemlenmesi planlanıyor.

Dünyaca ünlü şirket, 2016 yılının sonlarında Siri'yi iMessage ile entegre olarak çalıştırmak amacıyla zaten bir patent başvurusunda bulunmuştu. iOS 10 güncellemesiyle de otomatik adres tamamlama, içeriğe bağlı olarak tamamlayıcı klavye sayesinde lokasyon paylaşımı gibi pek çok proaktif yenilik yapıldığı düşünüldüğünde Siri için tahmin edilen yeniliğin yakın zamanda gerçekleşebileceği görülüyor.
 
Apple tarafından beklenen iOS 11 güncellemesinde beklenen diğer bir yenilik ise FaceTime görüşmeleri sırasında konferans yayın yapılabileceği.
 
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER