Google Hip Hop tarihini efsanevi bir Doodle’la kutluyor

Hip Hop'un 44. yılı üzerine Google pekte alışık olmadık tarzda bir doodle ile karşımıza çıktı. Bir DJ gibi size müzik çaldıran Google, çeşitli direktiflerle neler yapmanız gerektiğini size tarif ediyor. Ortaya çıkan müziğe ve görevleri yerine getirme oranınıza göre de size seviye atlatıyor. Peki Doodle'a konu olan Hip Hop müziğinin tarihinde neler var?

Google Hip Hop tarihini efsanevi bir Doodle’la kutluyor

Google’ın yeni Doodle’ı hip hop tarihini onurlandırıyor. 1973’te DJ Kool Herc’in Bronx’ta düzenlediği partide, seslerle biraz oynamaya karar vermesi sonucu ateşlenen akım, 44’üncü yaşını kutluyor. Doodle’da grafiti sanatçısı Cey Adams‘ın imzası bulunuyor. Doodle’a tıkladığınızda DJ Kool Herc‘in “break”i ortaya attığı zamandan itibaren tarihe mini bir yolculuk yapıyorsunuz. Yo! MTV Raps’in eski sunucusu Fab 5 Freddy size akımın tarihini anlatmaya başlıyor. Akımın gelişimini kısa bir şekilde anlatan Fab 5 Freddy, önünüze çift plaklı bir turntable koyuyor ve sizi DJ kabinine oturtuyor.

Burada kendi mixlerinizi yapabilir, turntable’ın yanında yer alan plaklardan dilediğinizi seçebilirsiniz. Yaptığınız mixler için başarımlar da kazanıyorsunuz. Bu başarımlarda hip hop tarihinin tanınan isimleri ile ilgili bilgiler öğrenmek mümkün. Her ne kadar bu Google’ın “müzik yaptıran” ilk Doodle’ı olmasa da, şirket tarihinin en karmaşık projesi olduğu belirtiliyor. Hip Hop Doodle’ı ile ilgili daha detaylı bilgiyi Google’ın blogundan okuyabilirsiniz. Tabii hemen Google’ın ana sayfasına gidip DJ kabinine oturmak da bir seçenek.

Güncelleme Tarihi: 11 Ağustos 2017, 11:47
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER