Facebook mesajlarına dikkat!

Facebook’ta dolaşan "Resmileşti dikkat", "Yarın teslim tarihi" gibi gönderiler yayılıyor.

Facebook mesajlarına dikkat!

Dünya çapında en popüler sosyal medya ağı olan Facebook üzerinde yayılan "Yarın teslim tarihi" ile başlayan yalan trollere ve mesaj sistemlere Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ali Murat Kırık konuya açıklık getirdi.

HOAX'LARI TROLLER YAYIYOR

Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ali Murat Kırık, son dönemde çııkan bu yalan mesajlara hoax adı verildiğini ve kullanıcıların bunu kendi duvarlarında sorgulamadan paylaştıklarını söyledi. Yalan mesajların yayılması için hukuki terimlerin ve yasaların da mesajların içeriğine eklenildiğini söyleyen Kırık, bu tür mesajlara itibar edilmemesini belirtti.

İNANIRLIĞINI ARTTIRMAK İÇİN RESMİLEŞTİ İFADESİNİ KULLANIYORLAR

Sosyal medya uzmanı Yrd. Doç. Dr. Ali Murat Kırık, sosyal ağ kullanıcılarının gelen mesajların doğruluğunu araştırmadan ve kaynağı belli olmayan yalan mesajları ve haberleri duvarlarında paylaştıklarını ve bu paylaşımların yayıldığını belirtti. Facebook'un sözleşmesinde bulunmayan maddeleri varmış gibi gösterildiğini ve bu konuya dikkat edilmesi gerektiğini söyleyen Kırık, Facebook'ta paylaştığın herşeyin kontrolünün kullanıcının elinde olduğunu söyledi.

YALAN MESAJLARI YAYAN SOSYAL MEDYA TERÖRÜ

Gönderilen mesajları kendilerini güvenceye almak için yayınlamak zorunda hisseden kullanıcılar, troller tarafından kandırılarak hızla yayılıyorlar. Sosyal medya terörünün yayılmak için kullandıkları yöntemin bir geçerliliği bulunmamaktadır. 

 

Güncelleme Tarihi: 10 Ocak 2017, 14:02
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER