Dijital veriler tek merkezde toplanıyor

Kamu hizmetlerindeki dijital verilerin tek merkezde toplanması için gerekli çalışmalar başlatılarak ihale açılıyor.

Dijital veriler tek merkezde toplanıyor

Sunulan kamu hizmetlerinin kalitesini arttırmak amacıyla Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Haberleşme Genel Müdürlüğü tarafından  Ulusal Kamu Entegre Veri Merkezi fizibilite ihalesi açılarak 4 farklı firmadan teklif istendi.

Kamu Entegre Veri Merkezi Projesi, Bilim ve Teknoloji Yüksek Kurulunun (BTYK) 25. toplantısında, kamu kurumlarında bulunan dijital verilerin tek bir çatı altında toplanmasının daha hızlı ve daha kaliteli hizmet sunulmasını sağlayacağına karar verildi. Verilen kararın Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından yürütülmesiyle yasal sürecin sorumluluğu belirlendi.

VERİ MERKEZİNİN SAĞLAYACAĞI FAYDALAR

Kurulacak olan Ulusal Kamu Entegre Veri Merkezinin  yeni sistemiyle birlikte, kamu kurumları arasındaki veri paylaşımı daha hızlı ve güvenli olacak, olası bir siber saldırıya karşı daha güçlü bir yapılanma sağlanacak, veri toplama alanında yapılan mükerrer yatırımların önüne geçilebilecek, yatırım maliyetlerini düşecek, işin devamlılığı sağlanacak, verilere erişilebilirlik ve verimlilik artacak. Gerekli çalışmalar Bakanlık adına Haberleşme Genel Müdürlüğü tarafından başlatıldı.

ŞUBAT AYINDA FİRMALAR BELLİ OLACAK

Dijatal verileri bir araya toplayacak olan merkezin kurulması için ihaleye katılan firmaların maddi ve teknik teklifleri istendi. Firmalar tekliflerini 19 Ocak tarihine kadar çalışmayı yürüten genel müdürlüğe sunacak. Tekliflerin değerlendirilip sonuçlanmasının ise şubat ayında olması bekleniyor. İhalenin sonuçlanmasından sonra ise merkezin kurulması için altyapı ihalesi başlatılacak.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER