banner480

Atari efsanesi geri dönüyor

Bir zamanların efsane oyunlarından biri olan ve her çocuğun hayalini süsleyen Atari geri dönmeye hazırlanıyor. Çıktığı dönemde büyük ilgi gören ancak gelişen teknoloji ile rafa kalkan Atari, yeni bir konsol üzerinde çalışıyor.

Atari efsanesi geri dönüyor

Atari şirketinin CEO'su Frederic Chesnais'ın yaptığı açıklamalara göre Atari’nin yeni bir konsol üzerinde çalışmalara başladığı anlaşıldı. Kısa bir röportaj yapan Chesnais, "Donanım işine geri döndük" diyerek müjdeyi verdi. Atari'nin Nintendo tarafından girilen yolda ilerleyerek bir minyatür konsol hazırlayacağı tahmin ediliyor.

1980'lerin efsane oyun konsolu üreticisi, HDTV destekli bir Atari 2600 hazırlayabilir. Şirketin yeni konsolu Atari 5200, Atari 7800, Atari Jaguar oyunlarını da desteklerse gerçek bir 80'ler nostaljisi yaşama olanağı sağlayabilir. Ancak Nintendo'nun NES Classic'te yaptığına benzer bir yönteme göre hareket ederse, Atari 2600 tutarsa, diğer konsolların da minyatürleri tek tek satışa çıkabilir.Chesnais, konsolun PC'lerdeki bir teknolojiyi baz alacağını söyledi. Microsoft ve Sony de Xbox One ve PlayStation 4 için benzer bir yöntem izlemişti. Bunun nedeni de, geliştiricilerin oyunları, normalde alışık oldukları şekilde, PC üzerinde hazırlayabilmesini sağlamaktı. Böylece hazırlanan oyunlar da rahatlıkla tüm platformlara uyumlu hâle getirilerek, geliştiricilere daha çok satış ve kazanç sağlıyor.SON OLARAK 1983'TE YAPMIŞTI

Atari'nin son oyun konsolu 1983'te çıkan Jaguar oldu. O zamanki rakibi Sega Genesis ve Super Nintendo'nun 16 bit, disk kullanan 3DO'nun ise 32 bit konsolunu 64 bitlik bu konsolla geride bırakmayı hedeflemişti. Ancak konsol, aslında iki adet 32 bit işlemci taşıyordu. Bu da oyun geliştiricilerin işini karmaşık hâle getirmişti. Bu sebeple, sonuçları da hayal kırıklığı yaratmıştı.

Daha sonra Nintendo da dahil, tüm oyun endüstrisi disk kullanmaya başladığında, Atari, Jaguar'ı Sega'nın Genesis için ürettiği disk sürücüsüne benzer bir ek cihazla geliştirmek istedi. Bu cihaz, Jaguar'ın kartuş yuvasına takılıyor ve disk okuyabiliyordu.Ekiplerin PC bazlı bir oyun konsolu üzerinde çalıştığını söyleyen Atari’nin yeni sahibi daha fazla detay vermekten kaçındı.
 
 
 
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner481

banner482