banner480

Android güvenlik açığını bulana 200 bin dolar ödeyecek

Google’ın Android'in güvenlik duvarını daha sağlam hale getirmek için 2 yıldır "Android Güvenlik Ödülleri" sistemini uyguluyor. Bu yıl ise güvenlik ödülü miktarı olarak 200 bin dolar belirlendi.

Android güvenlik açığını bulana 200 bin dolar ödeyecek

Judy ismli zararlı yazılımın, 36.5 milyondan fazla Android kullanıcısını sistemine girmesinin ardından güvenlik önlemleri daha da sıkılaştırılıyor. Google, Android sisteminde hata bulana 200 bin dolar ödül vereceğini açıkladı.

Siber güvenlik firması Check Point'e göre kullanıcılar tarafından Play Store'dan 4,5-18,5 milyon kez kötü amaçlı uygulama indirildi. Açık ve ücretsiz bir mobil işletim sisteminin (OS) kötü amaçlı uygulama geliştiricileri tarafından nasıl istismar edildiğine en belirgin örnek ise Judy zararlı yazılımı olmuştu.


 
ÖDÜL 4 KATINA ÇIKTI

Şirket, mobil işletim sisteminin güvenlik açıklarını daha fazla araştırmacı ve mühendisin test etmesi ve bu açıkların bildirilmesi için 2015 yılına “Android Güvenlik Ödülleri” sistemini uygulamaya koymuştu. 2016 yılında getirilen yenilik ile 50 bin dolarlık ödüllendirme sistemi uyguluyordu.
 
Bu yıl verilen ödül ise 4 katına çıkarılarak 200 bin dolara yükseltti. Yani Android’te zararlı yazılımlardan kaynaklanan bir hata bulan kullanıcı, bunu şirkete bildirdiği zaman 200 bin dolarlık ödül kazanacak. Şirket, geçen yıl güvenlik araştırmacıları tarafından 450’den fazla güvenlik açığı raporu aldığını belirtiyor.
 
 
 
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner481

banner482