Dursun Özbek'ten olay yaratan paylaşım için açıklama geldi!

Galatasaray Başkanı Dursun Özbek, A Spor'da Gündem Özel programına konuk oldu.

Gümdeme dair açıklamalarda bulunan Başkan Özbek, Beşiktaş'ın Lyon'a elenmesinin ardından bugün kulübünün sosyal medya hesabından yapılan UEFA Kupası paylaşımına ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

İşte Dursun Özbek'in yaptığı açıklamalar;

"Beşiktaş buraya kadar çok iyi geldi Avrupa'da. Elenmelerine üzüldüm. Tebrik ediyorum Beşiktaş'ı oyunu için. O paylaşım olmaması gereken bir paylaşımdı. Zamanlaması yanlış oldu. Bu konuda gerekeni yapacağız! O paylaşım olmaması gereken bir paylaşımdı. Zamanlaması yanlış oldu. Bu konuda gerekeni yapacağız!"
Beşiktaş maçıyla ilgili flaş yorum!

"Beşiktaş maçını baştan sona izledim. En az onlar kadar üzüldüm. Çok iyi mücadele ettiler. 2-1'den sonra 4-1, 5-1 alacağı yönünde düşünüyordum. Eşim de Beşiktaşlı, beraber seyrettik maçı. Bütün futbolseverler için üzücü oldu. Beşiktaş'ın mücadelesi çok iyiydi. Bence bu sonucu hak etmediler. Bütün Beşiktaş camiasına geçmiş olsun diyorum. Yaptıklarını takdir ediyorum. Direkten dönen top Quaresma'nın bambaşka bir senaryo olabilirdi. Sporun içinde bunlar var."

UEFA Kupası paylaşımı için: "Zamanlaması yanlış oldu"

Sosyal medyada paylaşılan UEFA Kupası fotoğrafıyla ilgili: "Sosyal medya bambaşka bir dünya. Bunu koyan arkadaşla görüştüm, görüşeceğim. Bugün olmaması gereken bir şeydi. Aslında 17 Mayıs'a hazırlanıyoruz biz. 17 Mayıs'ta UEFA Kupası zaferinin 17. yıl dönümü. O gün şöhretlerin katılacağı sosyal bir etkinlik yapacağız. Onun hazırlığını yapıyoruz. Zamanlaması bence yanlış oldu. Gerekeni yapacağız mutlaka. Galatasaray'dan böyle bir duruş olmaz. Beşiktaşlı yöneticilerle de çok yakın dostuz. Bütün kalbimiz onların yanında olmalı böyle maçlarda."

UEFA ile yeni anlaşma yolda!

"Galatasaray UEFA Kupaları'ndaki en çok görünen Türk takımı olması sebebiyle ilk olarak mercek altına alındı. 3 sene içinde her yıl 10 milyon, 3 senede toplam 30 milyon Euro zarar edilmesi kulüplere zarar verir dendi. Böyle durumlarda bazı takımlar turnuvalara katılamama gibi durumlara sebep olabilir. 2014'te protokol yapıldı. Galatasaray burada verdiği sözü tutamadı. O anlaşmanın yapılış şekli de sıkıntılı. Detaya girmiyorum. 2 sene men cezası verdiler. Biz müdahil olduk. Cenevre'de en iyi şekilde savunduk. Ceza 1 yıla indi. Arkadaş sen bir sene turnuvalara gelme, önümüzdeki 2 sene futbolculara ödeyeceğin para 65 milyon Euro'yu geçmesin dediler. Bir de UEFA ilk defa böyle bir karar alıyor. FFP'den daha önce herhangi bir takım men edilmemiş. İlk defa bize rasgelmiş. Bizim sütten ağzımız yandı. Hiç vakit kaybetmeden sene başından sonra UEFA'ya gittim. Dedim ki arkadaşlar bunlar bizim başımıza geldi. Galatasaray kulübü böyle bir travmadan zor çıktı. Sizle daha sık temas etmek, böyle bir şeye bir daha uğramamak için ziyaret ettim. Çok iyi karşıladılar. Özellikle başkan olarak gitmem onları çok etkiledi. Bizim finansal olarak ne yaptığımız, nereye getirmek istediğimiz, nereden nereye geldiğimizi gösterdim kendilerine. Daha sık görüşelim dediler, 2-3 ayda bir görüşelim. Ceferin'le görüşmeye siz de katılın dedim Federasyon Başkanımıza. Gelinen nokta şu. Bu sene turnuvalar için bir problem yok. Zarar henüz istenilen seviyeye gelmedi, 2016-17 rakamlarının UEFA'ya sitesine girişime eylül ayına denk geliyor. Ekimde bir araya gelelim dedik. Baştan bir anlaşma olabilir. Yeni bir yol haritası çizilecek. UEFA'yla yapılan bu çalışma hem disipline edecek bizi, yönetimler de hizaya gelecek. 61 milyon Euro sınırındayız. 65 milyon Euro'nun içinde ne var? Futbolculara ödenen maaş, futbolcu primleri. Bunların toplamı üzerine devlete ödenen stopaj var."

"15 Temmuz'u Türkiye'ye yaşatmış kişilerin..."

Hakan Şükür ve Arif Erdem'in ihraç konusu: "Galatasaray'ın duruşu çok net. Hep devletine bağlı bir kurum. Böyle bir karar alınmasını kabul etmedik yönetim olarak. Biz ağustos ayında bu kişilerin tespiti için harekete geçtik. Bu 7 kişiyle ilgili delil toplamaya başladık. Bu delillerle beraber bu 7 kişiyi disipline sevkettik. Disiplin Kurulu olayı inceledi. Genel Kurul 12 saate yakın sürdü. İnsanlar yoruldu. Bunları bir mazeret olarak söylemiyorum, durum tespiti yapıyorum. Oylama işin sonuna kaldı. 250 kişi kaldı sona. O arada rahatsızlığım nedeniyle bir konuşma da yapamadım. İstenmeyen bir sonuç ortaya çıktı. Gece hiç uyumadım. Böyle bir şeyi beklemiyordum. Bazı kişilerin konuşmaları etkili oldu. O üyeleri resen üyelikten çıkardım. 15 Temmuz'u Türkiye'ye yaşatmış kişilerin arkasında kesinlikle durmayız. Bu işlerde bizim kadar tavrımızı net şekilde gösteren bir kulüp yok. Tuzak demek yanlış olur ama ne pahasına olursa olsun ibra etmeyeyim diyenler oluyor.

Basketbol şubesi küçülüyor mu?

Basketboldaki gelişmeler: "Küçülmek sözcüğü yakıştırma bir sözcük. Bütçeyi yapmayayım mı? Büyük düşünmek paralı düşünme değildir, buna katılıyorum. Eurocup'ta oynayacağız seneye. Elbette ki iyi takım kuracağız. Hangi takımla sahaya çıkarsak çıkalım desteklenmemiz gerekiyor. Bizi de kısıtlayan durumlar var. Amatör sporlar gelir kaynağı olmaktan çıkmış. Özellikle basketbolun faaliyetleri içinde tribün gelirleri yeteri seviyede değil. Sponsorla bir kısmını finanse edebiliyoruz. Salon projesi bitti, ruhsat aşamasındayız. Bir sponsorla da görüşüyoruz. Galatasaray'ın cebinden para çıkmadan salonu kazandıracağız. Salon fikri daha önce de düşünülmüş. Eurocup'ta şampiyon olduğumuzda sayın Cumhurbaşkanı bizi Külliye'ye davet etti. Özel görüşme istedim. Spor Bakanımız da yanımızdaydı. Biz buraya bir salon yapmak istiyoruz dedim. Kendisi bana kaç kişilik yapacaksınız dedi? 12500 dedim. Şampiyon takıma 12500 olmaz 15 bin kişilik yapın dedi. Böyle harekete geçtik. Buradan kendisine teşekkür ediyorum. Sayın Başbakan, Spor Bakanı ve Maliye Bakanı'nın da katkıları oldu. Bize düşen görev bu desteği aldıktan sonra gerekeni yapmak kalıyor. Salonla başladık, Riva, Florya peşi sıra gelecek.

Ergin Ataman seneye de kalacak mı?

"Ergin Ataman çok iyi bir Galatasaraylı. Uzun süre milli takımı da çalıştırdı. Çok makul bir bütçeyle iyi bir başarı yakaladı. Sözleşmemiz sezon sonuna kadar devam ediyor. Elbette ki sezon sonunda hangi kararı alacak, Galatasaray yönetimi çalışmak ister. Bugünden sezon sonuna kadar bir şey söylemek yanlış olur. Taraftarla bir sürtüşmesi oldu, olmasa daha iyiydi. Galatasaray camiasıyla bir bütün. Aile içinde ufak tefek tartışmalar olabilir. Bütüne zarar vermemek gerek. Herkesin biraz sabırlı olması lazım. Basketbol takımının başarısına zarar verecek her şeyden sakınılması lazım. Ben de, hoca da , taraftar da..."

Voleybol için eski yöneticilere tebrik!

"2-3 jenerasyon voleybolda altyapıya çok önem verilmiş. Voleyboldaki başarının sırrı altyapıya verilen destek. Maliyetleri de çok yüksek değil. Voleybola altyapıyı kazandıran eski yöneticilere teşekkür ediyorum. Biz de geliştirdik. Altyapı sportif faaliyetlerde oldukça önemli. Galatasaray futbolda en çok şampiyon olan takım. Galatasaray, Avrupa'daki faaliyetlerinde Türkiye'nin en başarılı takım. Evet, bu sezon böyle denk gelmiştir. Ama yüz yıllık değerlendirilmesi gerekir. Kupa sayısına bakın. Son olimpiyatlara 110-115 kişi gittik. 15-16 Galatasaray, 15-16 Fenerbahçe, 15-16 da ENKA'dan gitti. Birçok branşı Türkiye'ye getiren kulüp Galatasaray. Amatör sporlardaki varlığımız devam etmek zorunda. 1500-2000'e yakın sporcumuzu yetiştirmek, eğitmek bir maliyet getiriyor. Bu bütçeler ağır geliyor. Bu konuda bize destek verin. Hem devam ettirelim hem geliştirelim. Spor Yasası hazırlanıyor. Amatör sporlara destek geleceğini söylediler. Yoksa biz olimpiyatlara sporcu nasıl yetiştireceğiz? Spor ekonomisi çok büyük bütçelere geldi.

Finansal konular!

Şu anda nefes alabiliyoruz. Bu manada gelecek gelirlerin yine banka borçlarına gidecek. Sermaye artışı yapmak istiyoruz. SPK'nın kararını bekliyoruz. Artık herkes ayağını yorganına göre uzatmalı. Bunu küçülmek olarak düşünmeyin.

Alp Yalman ve Levent Nazifoğlu'nun istifaları!

Onlarla iyi şekilde çalıştık. Bu yol o kadar çetin bir yol ki giderken yorulmalar oluyor. Yönetimlerde zaman zaman değişimler olağan karşılanmalı. Bazı yöneticiler bu temponun içinde çalışmak istemediler.

Futbol aklı...

Bizim en çok eleştirildiğimiz konu futbol aklı. Erken bir ifadede bulunmak istemiyorum. Önümüzdeki sezonun planlamasını yapıyoruz. Galatasaray konusuna zarar verecek hiçbir şeyi benim ağzımdan alamazsınız.

Transfer konusunda özeleştiri!

Transferde yaptığımız hatalar var. Bütün transferler benim bilgim dahilimde yapılıyor. Kimse öküzün altında buzağı aramasın. Özeleştiriden hiçbir zaman kaçınmıyorum. Buradaki yapılan hataların tekrarı mümkün değil.

Tudor kalacak mı?

Tudor şu anda bizim koçumuz. Önümüzdeki sezon için de sözleşmesi var, gelecek sezon da bizimle.
Teknik direktör değişikliklerini hatadan çok Galatasaray'ın özlenen başarıyı yakalamasına yönelik hareketlerden kaynaklanıyor. Biz zoru seçiyoruz. Sezon arasında teknik direktör değiştirmek kolay değil.

Futbolcuya dayalı düzen var mı?

Bugüne kadar hiç kimse benim kapıma kadar gelmedi, böyle bir şey olamaz. Takımlar yaşlandıkça takım içinde dostluklar, küslükler meydana geliyor. Yönetimlerin görevi bunları en kısa sürede bitirmek. Bizim yaptığımız şey o. Gruplaşmalar olabilir.

Tudor'un Başakşehir maçındaki seçimleri için: "Spor programlarını devamlı izliyorum. Müdahale eden başkanları da tenkit ediyorsunuz. Siz bir insana takımı yönetmesi için görev vermişsiniz. Takımla beraber yatıp takımla beraber kalkıyor. O gün bazı düşünceler içerisinde böyle bir kadro kurmuş. Neticeye çok üzüldüm. Dersler alınmıştır. Herkesin mesleğine saygı duymak lazım. Tudor'la görüşmelerde bizim sınırlarımız bellidir.

"Sosyal medyada pek sevilen biri değilim"

İyi netice alamadığınız zaman protesto çok normal. Haklı görüyorum. Bir şeyi de kabul etmiyorum. 2015'te seçildik, maçlar başladı. İkinci hafta Mersin'le 2-2 berabere kaldık. Bir grup taraftar başladı "Yönetim istifa". İki aylık bir yönetimin istifası nasıl bir fayda getirir. Maçlara başlamadan istifa tezahüratlarıyla ne yapmış oluyorsunuz? Takımın motivasyoununun düşeceğini tahmin etmeniz lazım. Bir iki hatalı pasta hemen aleyhte tezahürat. Maç bitince yapın protesto. Protesto bir hak. Bu zamanlamayı iyi yapmak lazım. Sosyal medyada pek fazla sevilen bir başkan değilim.

Eren kulübe ihtar çekti mi?

Kulübün futbolculara borcu olduğu kesin. Borç yiğidin kamçısı. Peki ne durumdayız? Mart sonu itibariyle borçsuzluklarımızı aldık. Bir kısmını ödedik bir kısmına da bazı senetler verdik. Nisan mayıs dönemi kaldı sadece. Hiç kimseyi incitmeden kendi paralarını ödeyeceğiz. İhtar çekme olayı sözleşmelerin içinde var. Tek tük Galatasaray'da olmuştur. Birçoğu menajerler tarafından olmuştur. Eren'e sorduğumuz zaman Eren şaşırdı. Futbolculardan zorlayıcı bir şey görmedik.

Balotelli'ye ilgi doğru mu?

Sneijder ve Bruma'nın bir sene daha sözleşmeleri var. Biz bu iki değerli futbolcuyu bırakmak diye bir lüksümüz yok. Bu arada da herhangi bir kulübün bu iki futbolcuyla ilgili bir teklifi de yok. Son zamanlarda Balotelli haberi çıktı. Bir dönemki Ibrahimovic haberleri gibi. Böyle bir kalkışmamız yok. Bu Ibrahimovic'le Balotelli'nin menajeri aynı dedi bir arkadaşım. Böyle pazarlama faaliyetleri içerisinde oluyor böyle şeyler. Geçen sene Ibra konusunun altında kaldık. Balotelli ile ilgili bir tasarrufumuz yok.

Podolski ucuza gitmedi!

Podolski ucuza gitmedi. 2.5 milyona aldığımızda pahalı bulmuşlardı. Galatasaray'ın bir lirası bile benim için çok kıymetli. Kendisi Japonya'ya gitmek istedi. Oradaki bütçeler Çin'deki gibi değil. O rakamlar seviyesinde en yüksek parayı aldık.

Albayrak ve Dürüst'le küs mü?

Ne Abdürrahimle ne Ali Dürüst'le kırgınlığım söz konusu değil. Ali'nin abisi hüviyetindeyim liseden dolayı. Abdürrahim de bana abi diye hitap eder. Seçimler yaklaşmış bir karar vereceğim. Abdürrahim'le de konuşuyorum zaman zaman. Yönetim kurulunda şunu teklif ettim "Ali Dürüst başkan olsun ben başkan yardımcısı olayım". Ya da düz üye de olabilirim. Ali "bu dönemde girmeyeceğim" dedi. Abdürrahim'e de söyledim, girecek misin dedim. Ben rahatsızım dedi, girmeyeceğim dedi seçime.

İkincilik şansı!

21 puan var. İkincilik için hala şansımız bulunuyor. Son kalan 7 maçı kazanmak zorundayız. Büyük gelirler var Şampiyonlar Ligi'nde.

Derbi hakemi Fırat Aydınus!

Daha taze 45 gün ceza aldım. Yeni bitti. Herkesin ittifak ettiği bir konu vardı. Son 5-6 maçta hakem hatalarıyla puanlar kaybettik. Fırat Aydınus önemli bir hakem. İki tarafı da aynı terzide tartarak maçı yöneteceğini düşünüyorum. Hakem şansı olsun yanında.

Derbi için prim var mı?

Prim konusu konuşulmadı. Şu ana kadar 25 bin bilet satılmış. 17 bin kombine var zaten.

Aziz Yıldırım konusu...

Benim kimseyle bir küslüğüm yok. Önyargım da yok. Aziz Beyle sık bir görüşmemiz yok. Futbol Zirvesi'nde bir araya geldik. Niye kulüp başkanları birbirileriyle kavgalı olsun? Neticede bu bir spor, sahada oynanıyor. Biz rekabeti yeşil sahada bırakıyoruz.

Tudor için övgü dolu sözler!

Tudor genç, hırslı, başarıya aç bir teknik direktör. Bu özellikleri Tudor'u hem agresif, hem başarı odaklı hem de takipçi yapıyor. Kariyerini oluşturmaya çalışıyor. Rocky filmlerinde kaplan gözlü tabiri vardı. Tudor öyle birisi. Onun Galatasaray'a fayda getireceğini düşünüyorum. Tudor Galatasaray için uzun süre başarıya götürecek bir antrenör olarak düşünüyorum.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.