Sil makyajını güzelliğin ortaya çıksın

Sil Makyajını Güzelliğin Ortaya Çıksın
 
Biz bayanlar hepimiz makyaj yapıyoruz öyle değil mi?
 
"tabi ki yapıyorum"
 
"herhalde yani"
 
"elbette makyajsız sokağa çıkmıyorum"
 
"Sadece bir allık bir parlatıcı bir maskara benimki makyaj denirse ona .... "
  
Çoğunuzun çeşitli cevapları verdiği gelir gibi kulağıma :) Tabi ki de hepimiz makyaj yapıyoruz ancak ben az ve yok görünen makyajdan yanayım. Ne demişler "Less is More (az çoktur)
 
Aynaya baktığımızda "burnum büyük", "kaşlarım çok seyrek", "dudaklarım çok ince", "ne yapsam da bir türlü gitmiyor yüzüme" "yüzümde kocaman domates çekirdeği gibi gözüken bir sivilce varken makyaj yapmak benim neyime? Yakışacak sanki!" Vb. Benzeri cümleler kurarız. Bir de şöyle düşünün, birisi size bu cümleleri söylese siz o kişi ile arkadaşlık eder miydiniz? Tabi ki etmezdiniz. Öyleyse yüzümüze, vücudumuza böyle acımasız olma hakkını kendimizde nerden buluyoruz?
 
Bu yazımda kadınlara "doğru bildiğim zaten doğruymuş" "Ben demek yanlış yapıyorum ondan olmuyor." dedirten, yangında ilk kurtarılacak listenize mutlaka ekleyeceğiniz ölmeden önce okumanız gereken 100 kitaptan birinden bahsedeceğim. Aslında kitaptan ziyade sadece kadınlar için değil makyaja dair merak ettiğiniz her şeyi bulacağınız oldukça güzel bir yol gösterici olacak bir rehberden bahsediyor olacağım.
 
Rıfat ile kitap çıktıktan aylar sonra kurumumuzda verdiği mini seminerde tanıştım. Bu kitaptan tüm kadınların faydalanmasını istediğim için sevgili Rıfat Yüzüak'tan izin alarak yazımı siz değerli okuyucularımla paylaşıyorum. Kitabı alıp okuduğunuzda gerçekten de bana hak vereceğinizi düşünüyorum. :)
 
Kitabımızın adı başlığım ile aynı. "Sil Makyajını Güzelliğin Ortaya Çıksın" yazarı ise tüm güzel kadınların güzelliklerini ortaya çıkaran, kendini çirkin sanan kadınlara gerçekte ufak dokunuşlarla ne kadar güzel olduklarını gösteren başarılı makyör Rıfat Yüzüak. Kitapta kısaca kendi hikâyesine değinen Rıfat ilerleyen sayfalarda kendinizi hazırlamaktan tutun da püf noktalarına kadar değinmiş. Aşağıda birkaç bölümünden sizlere bahsediyorum.
 
Bölüm 1: İç Dünyanızı Hazırlamak:
 
Kitapta ilk bölüm bu şekilde başlıyor "İç Dünyanızı Hazırlamak" ile başlıyor. Makyajdan önce kendinizi makyaja hazırlamanızdan bahsediyor. Tabi ki önce lavaboya gidin yüzünüzü temizleme sabunu vb. materyaller ile temizleyin sonra ışık alan yere geçin ve şimdi başlıyoruz şeklinde bir hazırlık değil bu. Psikolojik açıdan da kendinizi makyaja hazırlamanızdan bahsediyorum.:)

Bölüm 2: "Cildinizi Hazırlamak": Bu bölümde işte cilt temizliğinden bahsediyor ki en sevdiğimdir nefes alan ve temiz cilt. Hangi cilt tipleri hangi ürünleri kullanmalı. Yaptığınız uygulama cilt alerjisi mi yoksa yanlış uygulama mı? Bunların cevabını bulacaksınız.
 
Bölüm 3: "Yüz Makyajı": Bu bölümde işte kitabın en önemli bölümü en güzel makyaj tüyolarını burada öğreniyorsunuz. Fondötenden pudraya allıktan ruja kadar tüm tüyolarıyla Makyaj yapmayı öğreniyorsunuz. Size bir de sır vereyim. Çok rağbet gören Bihter makyajı bile kitapta açık ve kolay bir şekilde anlatılmış. :)
 
İşte size Rıfat'tan ve kitabından öğrendiğim bir kaç makyaj bilgisini de burada sizle paylaşayım.
 
-Gözünüzün altına sürdüğünüz kapatıcınız asla göz altınızdan aydınlık ya da beyaz olmasın tam aksi tam ten renginizde yada bir ton koyusu olsun.
-Fondötenin amacı cildinizdeki kusurları kapatmak değildir. Cilt renginizi dengelemektir.
-Kapatıcı açıkta kalan ufak kusurlar için kullanılır. Herkes önce fondöten sonra kapatıcı kullanmak zorunda değil.
-Pudra makyajın bir tamamlayıcısı değildir. Aksine cilde sadece parladığı zaman pudra kullanılması gereklidir.
-Koyu renk ruj uygulamasında dudaklarınızın kenarları istediğiniz gibi durmuyorsa hemen bir pamuklu çubuk alın makyaj temizleyicisiyle ıslatıp dudaklarınızın kenarındaki tırtıkları temizleyin.
-Allık yüzün rengidir. Yüze hayat katmak, canlandırmak için yapılacak en son makyaj dokunuşu ve en kolay makyaj uygulamasıdır. Okuyun ibiş gibi olmayın :)
 
Son olarak kitapta Rıfat'ın en beğendiğim paragrafını eklemek istiyorum.

Bu işe başlarken;
Önce bilinçaltınızdaki sizi güzel olmaya zorlayan düşünceleri,
Bu düşünceler nedeniyle biriktirdiğiniz ve bu birikimle elde ettiğiniz tüm teknikleri ve ilgileri,
Bu tekniklerle e bilgilerle yaptığınız MAKYAJINIZI SİLİN!
 
 Daha devamı da kitapta tabii.
 
Sizlere iyi okumalar Rıfat’a da kariyer hayatında daha nice güzel başarılar dilerim. 

 
 
YORUM EKLE
YORUMLAR
Eylüülllll
Eylüülllll - 1 yıl Önce

Yüreğinize sağlık SENEM GÖZDE ULUDAĞ

Musa Dedeoğlu
Musa Dedeoğlu - 1 yıl Önce

Yine güzel bi yazı kaleminize sağlık ☺

murat b.
murat b. - 1 yıl Önce

Artik senden kitap bekliyoruz...

Açelya
Açelya - 1 yıl Önce

Aysegul
Aysegul - 1 yıl Önce

Muazzam olmus kuzum, okudukca okuyasim geliyor❤

Pınar Yıldız
Pınar Yıldız - 1 yıl Önce

Bu yazıyı okupta kitabı almayan bir ben kaldım galiba.

Fehmi Karagül
Fehmi Karagül - 1 yıl Önce

yüzüne baktığımda makyajı ayan beyan görünen bayanlar hep göz zevkimi bozmuştur evet bakımlı insanlardan hoşlanırım fakat her şeyin fazlası zarar

Nuray
Nuray - 1 yıl Önce

Yuregine sağlık ve kalemin güçlü olsun devami gelmeli yazılarının...