banner480

Zencefilin faydaları nelerdir?

Zencefilin faydaları eski çağlardan beri bilinmekte ve birçok hastalığın tedavisi için kullanılmaktadır. Şifalı otların başında gelen zencefil, öksürük ve balgam şikayetlerinin geçirilmesinde en birinci alternatif tedavi şeklidir.

Zencefilin faydaları nelerdir?

Zencefilin faydaları eski çağlardan beri bilinmekte ve birçok hastalığın tedavisi için kullanılmaktadır. Şifalı otların başında gelen zencefil, öksürük ve balgam şikayetlerinin geçirilmesinde en birinci alternatif tedavi şeklidir. Her yaş grubunun kullandığında faydasını gördüğü zencefil diğer şifalı yiyeceklerle birlikte tüketildiğinde daha da etkili olmakta ve tedavi etmektedir. Yetiştirildiği kökeni Asya topraklarıdır ve iyi koşullarda büyütüldüğünde bir metreye kadar yükselebilmektedir. Sofralarımızda da eksik olmaması gereken bir bitki türü olmasının yanı sıra zencefilin turşusu bile yapılmakta ve tüketilmektedir. İçerdiği besin kaynaklarının zenginliği açısından bol vitaminli olması en nemli özelliklerindendir. Zencefilin bizler için birçok alanda tedavi amaçlı kullanıldığı durumlar ise aşağıda açıkladığımız gibidir.

Öksürük ve balgam şikayetlerinin giderilmesinde en etkili yöntem olduğu bilinmekte ve evlerimizde sıkça kullanılmaktadır. 

İstenmeyen ağız kokularını gidermeye yardımcı maddeler içerdiği için ağız ve diş sağlığı açısından da günde birkaç kez dilimlenmiş halde tüketildiğinde oldukça yararlıdır.
Mide bağırsak şikayetleri olan kişilerin zencefili ister toz ister bütün şekliyle tüketildiğinde mide bulantıları ya da bağırsak gazlarını ve ödemi attırıcı özelliği olduğu bilinmektedir.
Grip, nezle gibi soğuk algınlığı olan kişiler zencefili yediğinde anında toparlayıcı ve halsizliği giderici faydaları da vardır. 

Özellikle her gün bir miktar dilimlenmiş zencefil tüketilmesi kan düzeyindeki dengeyi sağlamakta kan akışını hızlandırarak vücut sıcaklığını da dengelemektedir. 
Vücudunda ödem, ağrı ve iltihap şikayetleri yaşayan kişilerinde zencefili tedavi amaçlı kullanması önerilmektedir. Düzenli tüketilmesiyle birlikte ağrı ve iltihap şikayetlerinde azalma görülmüştür. 

Kadınlarda yumurtalık kanserine karşı koruyucu enzimler içerdiği bilinmekte ve yumurtalık kanseri tedavisi gören kişilerin tüketmesi önerilmektedir. 
Diyabet hastalarının kan şekerini düzenlemeye yardımcı özelliğini ise bilmeyen yoktur. Şeker hastaları her yemek öğünlerinden yarım saat kadar önce aç karnına bir dilim zencefili yedikleri zaman kandaki yağ düzeyinin düşmesine ve damarlarını korumasını sağlar. 
Zencefil Nasıl Tüketilmelidir? Zencefilin Kullanım Şekilleri Nelerdir?
Zencefilin bilinen faydaları dışında kullanım şekilleri de oldukça önemlidir. Zencefil nasıl tüketilmelidir sizler için aşağıda madde madde açıklamaya çalışacağız. 
Zencefil toz halinde çay olarak tüketilirse sindirim sistemine yardımcı olarak soğuk algınlığı, grip, öksürük ve balgam şikayetlerinin giderilmesine faydalı olur. Ayrıca her gün bir bardak zencefil çayının sakinleştirici özelliği de bulunmaktadır. 
Bir tatlı kaşığı bal ve bir tatlı kaşığı toz zencefil birlikte yenildiğinde balgam söktürmeye yardımcı olur. 

Güncelleme Tarihi: 15 Mart 2017, 17:10
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner481

banner482