Yumuşacık ve bakımlı eller için

Ellerimiz biz kadınların en çok önem verdiği organımızın başında gelmektedir. Ellerimiz olmazsa düşünsenize hiçbir işimizi kendi başımıza yapamaz duruma geliriz. Peki bunları düşünerek ellerimize gereken önemi veriyor muyuz? Bu sorunun cevabını elbette ki siz kendiniz biliyorsunuz.

Yumuşacık ve bakımlı eller için

Ellerimiz biz kadınların en çok önem verdiği organımızın başında gelmektedir. Ellerimiz olmazsa düşünsenize hiçbir işimizi kendi başımıza yapamaz duruma geliriz. Peki bunları düşünerek ellerimize gereken önemi veriyor muyuz? Bu sorunun cevabını elbette ki siz kendiniz biliyorsunuz. Yaşımızı ve cilt yapımızı ortaya koyan en önemli organımızdır ellerimiz. Yaşımız arttıkça ellerimizde ki kırışıklıklarımız da aratacak Ellerinize gereken önemi vermek ve dikkat edilmesi gereken noktalarda bunları uygulamak çok zor olmasa gerek. Yumuşak eller için yapılması gerekenler aşağıda sizler için maddeler halinde açıklanmıştır; 

*ellerinizin yumuşak ve bakımlı olmasını istiyorsanız öncelikle deterjanlardan ve elerle zarar veren diğer kimyasal ürünlerden (çamaşır suyu vb… gibi ) elleriniz korumak zorundasınız.  Evinizin işlerini yaparken mutlaka ellerinize bir eldiven takarak işlerinizi yapmayı alışkanlık haline getirmeniz önemlidir. Aksi halde elleriniz zarar görerek tahriş olacaktır. Zaman içersinde de ellerinizde kırışıklıklar ve yıpranmalar artacaktır.

* ellerdeki yumuşaklık için bir litre suya bir avuç dolusu ısırgan otu ekleyerek kaynamaya bırakmak ve kaynadıktan sonra soğutup elleri bu suyla yıkamak çok yararlıdır. Elleri yumuşak ve de pürüzsüz yapar. Doğal yoldan elleri besler ve vitamin kaynağıdır. 

* iki yemek kaşığı badem yağını bir tatlı kaşığı kakao ile karıştırıp kısık ateşte biraz pişirin. Yaklaşık bir dakika kadar kısık ateşte bıraktıktan sonra elerlinizde çatlak olan noktalara yedirerek birkaç saat böyle bekleyin. Daha sonra ellerinizi yıkayıp nemlendirici bir krem sürebilirsiniz. 

*sıcak su dolu bir kabın içine gül ya da papatya serperek ellerinizi bu suyun içinde uzunca bir süre tutun. Su soğuduktan sonra ellerinizi çıkarıp kuruladıktan sonra nemlendirici bir krem ya da vazelin sürebilirsiniz. 

* salatalığın kabuklarını atmayıp ellerinizin çatlak olan yerlerine sürerek ellerinizi doğal yoldan nemlendirerek ellerinizin vitamin almasını sağlayabilirsiniz.

* bir tatlı kaşığı balı azıcık ısıtıp içine iki yemek kaşığı susam yağı, bir yemek kaşığı badem yağı, bir yemek kaşığı gliserin katarak krem haline getirin. Krem kıvamını aldıktan sonra bunu ellerinize sürün ve gece uyumadan öne bunu uygulayın ellerinize de bir eldiven takarak sabaha kadar bu kremsi karışımın ellerine nüfus etmesi için bekletin. Sabah kalktıktan sonra ellerini yıkayıp nemlendirici sürebilirsiniz. 


 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER