Vücudumuzda yeni bir organ bulundu

İnsan vücudunun sindirim sisteminde şimdiye kadar bilinmeyen bir organ daha bulundu.

Vücudumuzda yeni bir organ bulundu

Lancet Gastroenteroloji ve Hepatoloji bilim dergisinde yayınlanan makalede yer alan bilgilere göre yeni bulunan organın adı 'Mezenter'. Araştırmalar sonucunda bulunan yeni organ mezenterin tek parçadan oluştuğu açıklandı. Karın zarını ikiye katlayan ve karın boşluğunda bulunan herşeyi bir arada tutmaya yarayan mezenter, insan vücudundaki organ sayısı toplamını 78'den 79'a çıkardı.

BİR ASIRLIK YAPI DEĞİŞTİ

2012 yılında İrlandalı bilim insanı J. Calvin Coffey, mezenteri bulduğunu açıklamıştı ancak yüz yıllık doğru olarak bilinen parçalanmış yapıların bir araya gelmesi anatomisi, bu yeni organın bulunmasından sonra değişmeye başadı. Mezenter parçaların bir araya gelmesinin aksine tek parçadan oluşuyor.

FONKSİYONLARI ÇÖZÜLDÜKTEN SONRA HAYATİ ÖNEM TAŞIYACAK

Tıp alanındaki bilim insanlarının 2016 yılından bu yana mezenter üzerine yaptıkları çalışmaları yoğunlaştırarak vücutta ne işe yaradığını ve yarattığı fonksiyonları bulmaya çalışıyor. Bu yöndeki tıbbı çalışmalar, tıp öğrencilerine de bilgi olarak verilmeye başlandı. Mezenterin vücuttaki fonksiyonu bulunduktan sonra, diğer hastalıklara etkisi veya tedavi yöntemleri geliştirmede de çok işe yarayacak.

Yeni organımız mezenterin ne işe yaradığını bulmak için çalışmalarını sürdüren bilim insanları, bu organın büyük bir önem taşıyabileceği düşüncesindeler.


ÖZGÜN İÇERİK - EMİNE ŞEN

Güncelleme Tarihi: 04 Ocak 2017, 15:11
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER