banner480

Vatandaşa fazla para ödeten hastanenin cezası katlanıyor

Yapılan yeni düzenlemeye göre, alınması gerekenden fazla ücret talep eden hastanelerin şikayet edilmesi halinde hastane beş kat fazla ceza ödeyecek.

Vatandaşa fazla para ödeten hastanenin cezası katlanıyor

Sosyal Güvenlik Kurumu Başkan Yardımcısı Orhan Koç konuyla ilgili yaptığı açıklamada, Sağlık Uygulama Tebliği’nde belirlenen hasta ücretinden iki katından fazla fatura çıkarıp hastaya ödetmeye çalışan hastanelere beş kat ceza ödetecek. Hastaların yapması gereken şey ise ALO 170'i arayarak durumu haber vermesi.

ÖZEL HASTANELERİN SÖZLEŞME ŞARTLARI DEĞİŞİYOR

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), yapacağı yeni yıl düzenlemelerini 1 Ocak 2017 tarihinden itibaren uygulamaya koyuyor. Yeni düzenlemeye göre özel hastanelerdeki sözleşmelerde de dğişiklik yapıldı.

Başkan Yardımcısı Orhan Koç, gittiği hastanede vatandaşa fazla para ödetmeye çalışan hastanelerin haber verilmesi üzerine öncelikli olarak, ödetilen miktarın ne kadar olduğu belirleneceğini daha sonra verilen cezanın da ona göre kesileceğinin açıkladı. Ceza kesilmeden önce de hastane ödettiği fazla parayı vatandaa geciktirmeden ve nakit ödemek zorunda. Vatandaşa fazla aldığı parayı geri ödedikten sonra kesilecek ceza 5 kat olacak ancak vatandaşa geri ödeme yapmadıysa tam 10 kat ceza ödemek zorunda kalacak.

Sosyal Güvenlik Kurumu Başkan Yardımcısı Orhan Koç yaptığı açıklamada, vatandaşların öncelikli olarak Sağlık Bakanlığı hastanelerini ikinci tercih olarak da özel hastaneleri tercih etmelerini tavsiye etti. Özel hastanelerden de bakanlığın limitini belirlediği hastanelerin seçilmesinin vatandaş için daha uygun uygun olacağını söyledi. 

ÖZEL HASTANELERE SÖZLEŞME GELİYOR

Hazırlanan yeni düzenlemeye göre özel hastaneler artık Sağlık Bakanlığı ile sözleşme yapacaklar. Yapılan sözleşmeden ise devlete ücret ödeyecekler. Tıp merkezlerinin de aynı sözleşmayi yapması gereken yeni kanuna göre, sözleşme bedeli olarak asgari ücretin 20 katını bakanlığa ödemeleri gerekecek ancak 10 katını ödeyecekler. 

HASTANEYE ÖDENMESİ GEREKEN ÜCRET VATANDAŞA MESAJ İLE İLETİLECEK

Sağlık Uygulama Tebliği fiyatlarının vatandaş tarafından bilinmesi zor olacağından bu bilgilendirme bakanlık tarafından yapılacak. Vatandaş hastaneye gittikten sonra cep telefonuna hangi hastaneye gittiği ve ne kadar ödeme yapması gerektiği devlet tarafından ne kadar vatandaş adına ne kadar ödendiği mesaj olarak gönderilecek. 

Vatandaşların hastanelere mutlaka cep telefonu numarası bildirmeleri gereken yeni uygulama, vatandaşlara bir çok kolaylık sağlıyor. Vatandaş hastaneden faturasını alıp gelen mesajla karşılaştırma yapabilecek. Eğer fazla ödediğini görürse hemen ALO 170'e haber verilebilecek. İtiraz için belirlenen bir süre olmadığından vatandaş fazla ödediğini sonradan fark etse bile şikayette bulunabilecek. Ama bütün bu şikayetleri yapabilmek için fatura almayı unutmamaları gerekiyor.


ÖZGÜN İÇERİK - EMİNE ŞEN
 

Güncelleme Tarihi: 30 Aralık 2016, 11:05
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner481

banner482