Uzmanlardan kullanıcılarına Aspirin uyarısı!

Sıkça tüketilen aspirin için uzmanlardan önemli uyarı; kanser hücrelerinin çoğalmasını yavaşlatabilir...

Uzmanlardan kullanıcılarına Aspirin uyarısı!

Uzamanların verdiği bilgiyere göre, etken maddesi asetilsalisilik olan aspirin kullanımından kolon ve pankreas kanser hücrelerinin çoğalmasını yavaşlattığı bilgisi aktarıldı.

ARAŞTIRMACILAR UYARDI

ABD'nin Oregon Health Science Ünivertisinde yer alan araştırmacılar, aspitrin kullnımının kolon ve pankreas kanser türlerinin özellikle agresif olmayanlarının yayılmasını yavaşlatileceği vurgusu yapıldı.

Sonuçların "American Journal of Physiology-Cell Physiology" dergisinde yayımlanan afraştırmada, aspirinin sindirim sistemiyle ilgili bazı kanser türlerinin yayılmasını engellediği ancak bunun arkasındaki mekanizmanın tam olarak anlaşılması için daha araştırmayla daha fazla ayrıntıya girilmesi gerektiği belirtildi.

"ASPİRİN BLOKE EDİCİ GÖREVDE"

Araştırmacı bazı bilim adamları, aspirinin kalın bağırsak kanser hücerelerinin çoğalmasına neden olan enzimi önleyici etkide olduğu kanaatinde.

Daha önce yapılan bazı çalışmalarca, Oxford Üniversitesinden bilim adamlarının ortaya koyduğu kanıya göre; düzenli aspirin kullananlarda kasnere yakalanma riskinin yüzde 25 azalttıı kaydedilmişti.

ARAŞTIRMALAR KAFA KARIŞTIRICI

Bazi bilm adamlarının araştırmalarında ise; her gün düzenli şekilde düşük dozda alınan aspirinin, kanser ve kalp hasytalıklarına yakalanma riskini önemli lölçüde azalttığı bilgisi veriliyor.

Düşük dozda (100 mg.) olarak alınan aspirinin yaşam süresini uzattığının altına çizen ABD'nin Günay California Üniversitesi'ndeki araştırmacılar, 60 yaşından itibaren kullnılan bu ilacın 80 yaşına kadar yaşama olasılıklarına artırdığını ifade etti.

ÖZEL İÇERİK - ERDİNÇ ARI 
 

Güncelleme Tarihi: 16 Aralık 2016, 11:57
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER