banner480

Stresli zamanlarda ne yapılmalı?

Teknoloji çağının vermiş olduğu yenilik ve kolaylıkların yanında birde vermiş olduğu yan etkilerinin neticesinde gerek iş hayatında gerekse özel ya da sosyal hayatın koşuşturmacaları arasında oldukça yıpranır ve tükenmiş gibi hissedebiliriz.

Stresli zamanlarda ne yapılmalı?

Teknoloji çağının vermiş olduğu yenilik ve kolaylıkların yanında birde vermiş olduğu yan etkilerinin neticesinde gerek iş hayatında gerekse özel ya da sosyal hayatın koşuşturmacaları arasında oldukça yıpranır ve tükenmiş gibi hissedebiliriz.

Stres faktörünün vermiş olduğu rahatsızlıktan dolayı zama zaman karamsarlığa kapılara sorunumuz her ne ise onun çözümsüz olduğunu düşünebilir ya da ortada bir sorun yokken her şeyi dert edinebiliriz. Betonlaşan büyük şehirlerde yaşamışlığın vermiş olduğu bir durum olduğu için doğanın etkilerinin hissedilmemesi de üzerimizde bulunan negatifliğin etkilerini üst seviyeye çıkarmaktadır. Özellikle kış aylarında tetiklenen bu stres ve depresyon durumlarının asıl nedeni ise soğuk havalarda, yaz mevsimindeki gibi her zaman gezilip dolaşılamadığı içindir. Aslında bu şekilde düşünmeyip her mevsimin kendine göre bir güzelliğinin olduğunu görerek ona göre planlarımızı değiştirmeliyiz bu şekilde hem stresli ruh halinden uzaklaşırız hem de her durumda nasıl eğlenebiliriz ve zamanımızı kaliteli geçirebiliriz onu anlamış oluruz. Tüm bu faktörlerin dışında ise kendinize zaman ayırın ve sosyalleşmeyi unutmayın. Mutlaka duygularınızı, düşüncelerinizi anlatabildiğiniz bir eşiniz, dostunuz veya bir arkadaşınız olsun. Hiç bir şeyi içinizde tutarak büyümesine fırsat vermeyin. İçinizde tuttuklarınız gün gelir sizi altına alır ve ezilirsiniz. Biriktirmeyip her şeyin bir çözümü olduğunu bilerek fikir alışverişlerinde bulunun. Stresle baş etmenin yolları sizin için aşağıda bir günde nasıl hareket edilmesi gerektiği anlatılarak açıklanmıştır.

Güne iyi başlamak için mutlaka kalktığınızda bugünün iyi geçeceğini düşünerek pozitif enerjilerle içinizi doldurun, yüzünüzü yıkayın ve hazırlanmaya başlayın.

Kahvaltı bir günün en önemli öğünüdür. Mutlaka dolu dolu bir kahvaltı hazırlayın ve güzelce kahvaltınızı yapın.

Çalışıyorsanız işinize gidin çalışmıyorsanız bugünümü nasıl geçirmek istiyorum diye kendinize sorun ve dilediğiniz bir programı yapın. Ok sevdiğiniz bir arkadaşınızla görüşmeye gidebilir ya da sevdiğiniz hobileriniz varsa bununla meşgul olabilirsiniz. Size ne iyi gelecekse onu yapmanız daha iyi olacaktır.

Elektrik alamadığınız kötü enerjisini hissettiğini kişilerden uzak durarak aynı ortamda bulunmamaya özen göstermelisiniz

Sağlık, maddi, özel hayat sorun her ne ise mutlaka içinizde tutmayıp güvendiğiniz sevdiğiniz birisi ile paylaşın ve rahatlayın. Tepkileriniz göstermekten utanmayın, çekinmeyin sonuçta her şey insanlar için hayatta hep iyi şeyler olmadığını ve herkesin hayat başına neler neler geldiğini düşünün ve kendinize haksızlık etmeyin. Ağlamak istiyorsanız da ağlayın ama mutlaka tepkinizi göstermekten çekinmeyin.

Stresle başa çıkmak için doğru yapılan nefes egzersizleri de çok işe yaramakta ve kişilerde rahatlama sağlamaktadır. Stresli olduğunuz durumlarda içinizden derin derin nefesler alıp sakinleşinceye kadar sayı saymak çok işe yaramaktadır. Doğru nefes alıp vermek stresi ve olumsuzlukları azaltır.

Gün içinde spor ve egzersiz yapmak için kendinize vakit ayırın ve en z yarım saat bile olsa sor ve egzersiz yapın. Spor yaparken ya da egzersiz uygularken kan akışı düzene girer ve strese neden olan hormonların dağılarak azalmasını sağlar.

Gün içerisinde mutlaka 2,5 -3 litre kadar su tüketmeye özen gösterin. Her şeyin başı günde yeterli miktarda su içmekten gelir unutmayın. Su hayatımızdaki oksijen kadar önemlidir.

Stresle başa çıkmak için tek başına yeterli bir madde olan su olmazsa olmazlarımızdandır.

Günde bir fincan Türk kahvesi içilmesi de stresi azaltmaya yardımcı maddeler içermektedir.

Siyah çay için. Siyah çayın içindeki içerdiği stresi azaltmaya yardımcı olan maddeler stres hormonunu düşürerek iyi gelmektedir.

Sakız çiğneyin. Canınız her sıkıldığında mutlaka evinizde ya da yanınızda sakız bulundurarak sakız çiğnemeyi alışkanlık haline getirin.

Lif içeren besin maddelerini tüketmeye özen gösterin mesela muz, fındık, ceviz, meyve, sebze, tam tahıllı gıdalar vb…

Kullandığınız birtakım ilaçlarınız vara mutlaka düzenli almaya vaktinde içmeye dikkat edin.

Evlerinizde sizin hoşlandığınız beğendiğiniz size iyi düşünceler hissettirecek ev,oda kokuları kullanın. Lavanta kokusu çok iyi gelmektedir stres faktörüyle başa çıkılmasında sıklıkla kullanılmaktadır.

Kendinize bakın, özen gösterin ve değer verin. 

Hayvanlarla bir arada zaman geçirin. Hayvan sevgisi stresle başa çıkmak için birebirdir.

Günlük tutun. Paylaşamadıklarınız kağıda dökün bu size iyi gelecektir.

Düzenli uyku uyumaya çalışın.

Bunların hiç birisi size iyi gelmiyorsa mutlaka bir uzman psikologdan yardım almanız önerilmektedir.
 

 

Güncelleme Tarihi: 18 Mart 2017, 01:47
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner481

banner482