Soğuk havalarda vatandaşın tek dermanı oluyorlar

Soğuk havaların gelmesiyle beraber vatandaşın kış çayına olan ilgisi bir hayli arttı. Kış aylarının vazgeçilmez içeceği olan bitki çaylarına olan talep üst sıralarda...Peki hangileri tüketilmeli ve nelere dikkat etmeli?

Soğuk havalarda vatandaşın tek dermanı oluyorlar

Yurt genelini etkisi altına alan soğuk hava, kış aylarının vazgeçilmez içeçeği olan bitki çaylarına rağbeti bir hayli arttırdı. 

Vatandaşların, soğuk algınlığı, griğ, nezle gibi hastalıklardan korunmak adına çeşitli bitki çaylarına yönelirken, aktarlar bitkii çaylarının işin ehli insanlarına danışalarak tüketilmesi gerektiğini vurguladılar.

Türkiye genelinde havaların iyice soğumasıyla, soğuk algınlığı, nezle ve gribe de davetiye çıkarıyor çıkarıyor. Bu duruma önlem almak için vatandaşın ilk başvurdukları önleyici etkide olan bitki çayları oluyor. Bu durum soğuk günlerde btki çaylarına olan ilgiyi oldukça arttırıyor. Aktarlarda en ok zencefil, zerdeçal, tarçın, ıhlamur, adaçayı gibi şifalı bitkilerin yanında çeşitli karışımlardan olşulan çaylarda satılmakta. Aktarlar, şifalı btkilerin sayılamayacak kadar yararının dışında, içerikleri bakımından çeşitli hastaıklarla ilgili zararları da olabileceği ve bilinçli tüketilmesi gerektiğini ifade ediyorlar.

"KIŞIN EN ÇOK BİTKİ ÇAYINA YÖNELİNİYOR"

Mersin'de 43 yıldır aktarlık yapan Mahmurt Karadayı, kış aylarında tüketimine sıklıkla başvuraln bu karışımların kullanımına ilişkin bilgiler vererek, bu özel çayların kış aylarında insanlara koruyucu ve bağışıklık sistemini artırarak hastalıklara karşı koruyucu olduğunu aktardı. İnsanların ilçalardan daha çok bitki aylarına yöneldiğini belirten Karadayı, konuyla ilgili açıklamasına şöyle devam etti,

"İnsanlar hiçbir yan etkisi olmayan, gayet doğal, natürel bitki olarak bu çayları tercih ediyorlar. Başta insanımızın yakinen bildiği ıhlamurdur, ada çayıdır, zencefildir, tarçındır, karanfil ve papatya soğuk algınlığına gelen güzey şeylerdir. Daha ötesinde farklı hastalıklara daha güzel bitkiler de var. Kışın daha çok soğuk algınlığı içi insanlar bitki çaylarına yöneliyor. Şu anda vatandaşta da buna epey bir yönelme var" dedi.

"İÇERİSİNDE KİMYASAL KATKI OLAN ÇAYLARDAN KAÇINILMALI"

İnsanların sıklıkla kullanımana başvurduğu kış çayları için bilgiler veren Mersinli aktar Karadayı, en fazla zencefil, ıhlamur ve ada çayı tüketildiğini belirterek şöyle devam etti, "Ama tabi 'hatmi' bunlardan hep üstündür ama kimsenin bundan haberi yok. Hatmi gerçekten anjin, öksürük, bronşite çok iyi geliyor. Fakat insanlarımız ıhlamuru bildiği için ona yöneliyor. Ihlamurun kilosu 150 lira. Almada insanlar sıkıntı çekiyor, diğer alternatif bitki çaylarına yöneliyor. Bunun yanında pekmez de tüketiliyor. İnsanlarımız kimyasal katkı olan içeceklerden kaçınsınlar.Bu konuda vatandaşlarımız dikkatli olması gerekiyor" şelinde bilgiler verdi.

ÖZEL İÇERİK - ERDİNÇ ARI

Güncelleme Tarihi: 21 Aralık 2016, 01:32
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER