banner480

Ramazan ayı yaklaşıyor! Peki vücudunuz buna hazır mı?

11 ayın sultanı ramazan ayına sayılı günler kala hepimizi ayrı bir heyecan sardı. Peki ramazan ayına vücudumuz hazır mı, nasıl hazırlayabiliriz? İşte yanıtı....

Ramazan ayı yaklaşıyor! Peki vücudunuz buna hazır mı?

11 ayın sultanı ramazan ayına sayılı günler kala hepimizi ayrı bir heyecan sardı. Peki ramazan ayına vücudumuz hazır mı, nasıl hazırlayabiliriz? İşte yanıtı....

Ramazana sayılı günler kala yapacağımız değişiklikler vücudumuzu ramazana hazırlayacaktır. Bu sene de yaz günlerine denk gelen ramazan ayı, normal beslenme düzenimizin dışına çıktığımız, öğün sistemimizin değiştiği ve açlık süresinin uzadığı bir dönemdir. Peki bu süreçte nasıl bir değişiklik bize faydalı olacaktır?

İŞTE O DEĞİŞİKLİKLER

Okan Üniversitesi Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Diyetisyen Derya Fidan, ''Günün büyük bir bölümünü oruçlu geçireceğimiz ramazan ayına hazırlıkta ilk olarak sıvı tüketimimizi artırmalıyız. Günde en az 10 – 12 bardak su içerek vücudun ter ve idarla kaybettiği sıvıyı yerine koymamız gerekmektedir. Vücudun suya olan ihtiyacının artığı bu günlerde susamayı beklemeden su içmeye özen göstermeliyiz. Ramazan ayını daha zinde bir metabolizma ile karşılamalıyız" ifadelerini kullandı.

Dyt. Derya Fidan, ''Ramazana girmeden yapacağımız en önemli bir diğer hazırlık ise porsiyonlarımızı küçültmek olur. Ramazanda kurulan büyük sofralarda kendimizi kaybetmemek için şimdiden porsiyonlarımızı iyi ayarlamalıyız. Yeterli ve dengeli beslenebilmek için bütün besin gruplarından az miktarda tabağımıza almalıyız" şeklinde konuştu.

YEMEKLERİ DOĞRU PİŞİRİN

Sağlıklı besinleri doğru pişirme yöntemleriyle pişirmeye başlayarak hem damak tadımızın bu değişikliklere alışmasına hem de ramazanda oluşabilecek mide rahatsızlıklarının önüne geçmemize fırsat tanıyacaktır. Sebzeler ve meyveler mide ve bağırsak işlevimizi artıracağından sindirim sistemimizi rahatlatacaktır. Bu günden başlayarak salata tüketimimizi artırırsak ramazanda bu düzeni devam ettirmek daha kolay olacaktır.

TATLI TÜKETİMİNE DİKKAT

Dyt. Derya Fidan: "Uzun süreli açlık sonrası tüketeceğimiz tatlılar kan şekerimizde hızlı oynamalara sebep olacağı için şimdiden tatlı tüketiminde aşırıya kaçmamaya dikkat etmeliyiz. Tatlı ihtiyacımızı taze ve kuru meyve gibi doğal yollarla karşılamalıyız. Ramazan öncesinde, ramazanda ve sonrasında tüketmememiz gereken asitli içecekleri, hazır meyve sularını ve kalorisi yüksek sıvı içecekleri hayatımızdan çıkarmak için en iyi zaman şimdi. İçtiğiniz suları çeşnilendirerek hem daha rahat içilebilir forma getirebilir hem de ramazan öncesi toksinlerden arınabilirsiniz. Harekete geçmek için geç kalmayın'' açıklamasını yaptı.

Ramazan ayının vazgeçilmezi 'hurma'nın fiyatı ne kadar?

Güncelleme Tarihi: 24 Mayıs 2017, 18:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner481

banner482