banner480

Öksürüğü kesen 5 besin maddesi

Öksürük tedavilerinde kullanılabilen birçok yöntem vardır. Evlerimizde sıklıkla bu yöntemleri deneyerek şikayetlerimizin geçmesi için düzenli olarak tüketiriz. Peki nedir bu öksürüğü geçiren besin maddeleri derseniz sizler için detaylı bir şekilde bunları açıklayalım.

Öksürüğü kesen 5 besin maddesi

Öksürük tedavilerinde kullanılabilen birçok yöntem vardır. Evlerimizde sıklıkla bu yöntemleri deneyerek şikayetlerimizin geçmesi için düzenli olarak tüketiriz. Peki nedir bu öksürüğü geçiren besin maddeleri derseniz sizler için detaylı bir şekilde bunları açıklayalım. Şöyle ki;

Karabiber çayı ananelerimizden beri kullanılagelen öksürük geçirmeye yardımcı en bilinen yöntemdir ve düzenli uygulanırsa öksürüğü geçirmektedir. Karabiber çayı sade şekliyle çok acı olacağından balla birlikte tatlandırılarak içilirse öksürüğü yatıştırarak boğazınızın acımasına son vermektedir. Karabiber çayı şu şekilde hazırlanır; bir çay kaşığı karabiber,  bir tatlı kaşığı bal ile bir fincan sıcak suyun içerisinde karıştırarak demlenmeye bırakılır. Yaklaşık beş dakika sonra süzülerek içilmelidir. Sıcak olarak içilirse daha etkili olmaktadır. Bu şekilde kullanılması doğal bir antibiyotik etkisi yaratacaktır.

Kekik ve bal ikilisi; birçok faydası olduğu bilinen kekik, balla birlikte hazırlanarak tüketilirse doğal bir öksürük kesici ilaç etkisi yaratacaktır. Bu iki şifalı besinin çayı hazırlanarak içilirse hem halsizliği gidermeye hem de boğazlarınızı yatıştırmaya yardımcı olmaktadır. Bir tatlı kaşığı bala bir tatlı kaşığı kekik bir fincan kaynamış suyun içerisinde demlenerek süzüldükten sonra içilebilir. 

Limon, karabiber ve tuz üçlüsü; orta boy bir limonu dört dilime ayırarak üzerlerine tuz ve karabiber serperek yenilirse öksürük şikayetlerinin geçmesinde oldukça etkili olacaktır. C vitamini deposu olan limon bağışıklık sistemini güçlendirerek nefesinizi açmaya da yardımcı olacaktır. Kısa sürede rahatlama sağlar.

Bir bardak ılık süt ve bal; özellikle çocukların en sevdiği içecek ballı süt çocuklarınızın ve sizlerin öksürüğünü geçirmeye yardımcı olan en bilindik içecektir. Öksürükten tahriş olmuş boğaz ağrısını yatıştırıcı özelliğinin yanında en kısa sürede öksürüğü geçirmektedir. Gıcık haline gelmiş öksürüklerde birebir etkilidir.

Badem ve portakal suyu; robottan geçirilerek toz haline getirilmiş bademi ve  bir bardak taze sıkılmış portakal suyunu karıştırarak içmek öksürüğü geçirmeye yardımcı lezzetli bir içecektir. Çocuklarınız da bu şekilde severek içebilirler. 

Bu yöntemlerin dışında ise gıcık haline gelmiş öksürüğü geçirmekte yapılan diğer yöntemler şunlardır;

Ihlamur çayı 

Limonlu ve ballı çay

Soğan lapası 

Ananaslı ve ballı içecek 

Ballı sıcak su 

Bir tatlı kaşığının içini dolduracak kadar sıkılmış soğan suyunun içilmesi anında öksürüğü ve  soğuk algınlığını geçirmekte tedavi edici bir yöntemdir. 


 

Güncelleme Tarihi: 15 Mart 2017, 17:12
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner481

banner482