banner480

Oje sürmek kansere mi yol açıyor?

Oje ile ilgili yeni bir iddia ortaya atıldı. Buna göre sık sık oje sürmek kansere yol açıyor. Araştırmalara göre ojede bulunan formaldehit maddesi kalp ritim bozukluklarına neden olurken ve kanseri de tetikliyor.

Oje sürmek kansere mi yol açıyor?

Herkesin bildiği üzere, çok sık oje kullanmak, bir süre sonra tırnakların kurumasına ve sararmasına neden oluyor. Ojelerin tehlikeli olmasının başlıca nedeni ise zehirli olmasıdır. Bu sıradan gibi görünen kozmetik ürünü, içerisindeki bileşenlerle sağlığımıza ciddi zararlar verebiliyor. Yapılan araştırmalara göre ise sık oje sürmenin kanseri tetiklediği ortaya çıktı.

KANSERİ TETİKLİYOR

Yapılan araştırmlara göre, oje içinde bulunan formaldehit maddesinin kalp ritim bozukluklarına yol açabileceği ve aynı zamanda kanseri de tetikleyebileceği ortaya çıktı. Formaldehit maddesi ojenin ömrünü uzatan renksiz bir gaz çeşiti. Ayrıca eğer alerjiniz varsa bu maddeyle temas olası kimyasal yanıklara neden olabiliyor.

ÜREME BOZUKLUĞUNA DA NEDEN OLABİLİYOR

Ojenin içinde bulunan bir diğer madde toluen maddesidir. Toluen maddesi, tırnaklar üzerinde daha pürüzsüz bir yüzey oluşturmaya ve rengi sabitlemeye yarıyor. Ancak bunu yaparken toluen maddesi, merkezi sinir sistemini etkileyebiliyor ve üreme bozukluklarına neden olabiliyor. Baş ağrısı, halsizlik, bayılma ve mide bulantısı da bu maddenin olası sonuçlarından sadece birkaçıdır.

HORMANLARA ZARAR VERİYOR

Ojelere koku vermek adına kullanılan madde ise dibütil rehitalat maddesidir. Ojelere koku veren bu madde, hormanlar ve metabolizma üzerinde hasarlara yol açarak jinekolojik hastalıklara ve solunum yolları hastalıklarına neden olabiliyor.

SONUÇLAR ADETA KAYGI VERİYOR

Bilim adamlarının oje üzerine yaptığı araştırmanın sonuçları kaygı verici. 24 kadından oluşan bir gruba uygulanan araştırma sonucu, kadınlarda tırnaklarının boyanmasından 6 saat sonra difenil fosfat seviyelerinin yükseldiği görüldü. Bu madde hormon dengesini bozarak, yağ depolanmasına ve aşırı kilo alımına sebep oluyor.

Güncelleme Tarihi: 10 Mayıs 2017, 15:14
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner481

banner482