'Mide Gribi' salgınına dikkat!

Son zamanlarda sık sık duyduğumuz Mide gribi nedir? Belirtileri nelerdir? Medyahaber sizler için araştırdı.

'Mide Gribi' salgınına dikkat!
MİDE GRİBİ NEDİR?

Havaların soğumasıyla birlikte başta grip olmak üzere birçok hastalıkta kendini göstermeye başladı. Kış hastalıklarına bir yenisi daha eklendi o da 'Mide gribi'. Hemen hemen her çocukta hatta büyüklerde bile ortaya çıkan bu salgın nedir? Medyahaber sizler için araştırdı.

Tıp dünyasında Mide gribi  (Viral gastroenterit) diye bilinen ve sulu ishal, karın krampları, bulantı veya kusma ve bazen de ateş ile belirtilerini gösteren bir bağırsak enfeksiyonudur.

Bu enfeksiyon genelde kapalı ortamlarda bulunan mikrop kapmış gıdalar, su almak ve enfekte olmuş bir kişi veya kişilere temas etmektir. Bu salgın genellikle bağışıklık sistemi zayıf olan kişiler'de 5 yada 10 gün sürer.BELİRTİLERİ NELERDİR?

Ne kadar bu salgında grip kelimesi geçiyor olsa da bildiğiniz gripler Mide gribi ile aynı değildir.

Diğer griplerin aksine Mide gribi ilk olarak bağırsaklara saldırması. Bu da mide bunaltısına kusmaya yol açıyor ve tabi ihsal olmaya'da. 

Belirtiler yüksek ateş, mide bunaltısı, kusma, sulu ihsal. 

 NE ZAMAN DOKTORA GÖRÜNMELİ?

Bebek ve çocuklar:

* 38.8 dereceden daha yüksek bir ateş varsa,
* Uyuşuk veya çok sinirli görünüyorsa,
* Kanlı ishali varsa,
* Vücudu susuz görünüyorsa (Çocukların ne kadar sıvı tükettiğini ve ne kadar idrar yaptıklarına bakarak karşılaştırma yapabilirsiniz.) Yetişkinler: 

* Eğer 24 saat boyunca sıvıları kontrol altında tutamıyorsanız,
* İki günden fazla süredir kusma oluyorsa,
* Kan kusuyorsanız,
* Vücudunuz aşırı susama, ağız kuruması, koyu sarı idrar, çok az idrar, şiddetli halsizlik, baş dönmesi veya sersemleme gibi belirtilerle susuz kaldıysa,
* Dışkınızda kan fark ettiyseniz,
* Ateşiniz 40 derecenin üstüne çıktıysa bir doktora görünmeniz gerekir.İLACI NEDİR?

Bu salgın için önlem almanın dışında hiçbir etkili tedavi anahtarı bulunmamaktadır. Kirli yiyecek tüketmekten ve kirli su içmekten kaçınarak kendinizi savunabilirsiniz. Bunlara ek olarak, elleri iyice ve sık sık yıkamak da etkili bir önlem olacaktır. Bir diğer etkisi ise bol bol düzenli olarak sıvı tüketmektir.  Taze meyve sıkıp suyunu içmek, yoğurt tüketmek, bol bol sıvı yiyecekler tüketmekte de fayda vardır. 


 Antibyotik bu hususta asla kullanılmamalıdır. Çünkü antibyotik hastalığa şifa olmayıp aksine bu salgını daha uzun sürdürmeye sebep olup olumsuz sonuçlar elde eder. 

Medyahaber.com Nimet Güngör
Güncelleme Tarihi: 29 Kasım 2016, 23:59
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER