Medikal ürünler eczanelerden temin edilebilecek

Türk Eczacıları Birliği ve Sosyal Güvenlik Kurumu arasında gerçekleştirilen bir anlaşma sayesinde ihtiyacı olan vatandaşların medikal malzemelerini eczanelerden alabilecekleri ürün sayısı arttırıldı. Eczanelerden alınabilen medikal ürün sayısı 36’dan 186’ya çıkarıldı.

Medikal ürünler eczanelerden temin edilebilecek

Türk Eczacıları Birliği ile Sosyal Güvenlik Kurumu’nun ortak çalışmaları sonucunda yenilenen protokol ile vatandaşların eczanelerden temin edebileceği medikal malzemelerin çeşit sayısı 36'dan 186'ya çıkartıldı.
 
Türkiye Eczacıları Birliği (TEB) Başkanı Erdoğan Çolak’ın bilimsel eczacılığın 178. yılı nedeniyle yaptığı açıklamada, Sosyal Güvenlik Kurumu ile yaptıkları çalışmalar sonucunda kısa bir süre önce protokol yenilediklerini söyledi.


 
MEDİKAL ÜRÜNLERDE FİYAT VE KALİTE KONTROLÜ SAĞLANACAK
 
Erdoğan Çolak, vatandaşların medikal ürünleri alımını kolaylaştırdıklarını söyleyerek, "Bu şekilde medikal ürünlerin hem fiyat hem kalite açısından kontrolü de sağlanmış olacak. Medikal malzemeler normal reçetelerin sisteme girilmesi gibi Medula Eczane Sistemi aracılığıyla sisteme girilebilecek. Hastalar ilaçlarını aldıkları gibi medikal malzemelerini de kolaylıkla temin edebilecekler." dedi.


 
Erdoğan Çolak ayrıca; "Daha önceden Türkiye'de eczanelerden 15-20 kalem medikal ürün temin edilebiliyordu. Bu sayı, geçen yıl yapılan protokolle 36 kaleme çıktı, bu yıl da sayı 186 kaleme ulaştı. Bu ürünler arasında, ortopedi ve fizik tedavi alanında kullanılanlar da yer alıyor. Bunlar, vatandaşların pratik olarak uygulayabileceği ürünler olacak. Eczanelerde satılamayacak ürünler ise daha çok bir sağlık profesyoneli ihtiyacı altında hastaya sunulan malzemeler olacak. Örneğin, stentler gibi medikal ve tıbbi ürünler verilemeyecek. Önümüzdeki süreçte eczaneler, bu alanda hizmeti üst noktaya taşıyacak."


 
Erdoğan Çolak'ın eczanelerden alınabilecek medikal ürünler listesinde; varis çorabı, konuşma cihazı, nebülizatör, baston, idrar torbası, beslenme tüpü, kan şekeri ölçüm çubuğu, kan şekeri ölçüm cihazı, işitme cihazı pili, elastik dirseklik, elastik dizlik, ayak bilekliği, ortopedik bot, patellar tendon bandı, kalça abdüksiyon ortezleri, başparmak bandı, standart manuel tekerlekli sandalye gibi ürünler yer alıyor.
 
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER