Medikal ürünler artık ücretsiz

Sağlık alanında yapılan devrimlere bir yenisi daha eklendi. Vatandaşların alması gereken tıbbı malzemeleri ceplerinden para ödeyerek alma devri sona erdi. Yeni alınan karara göre alınması gereken tıbbi malzemeler ücretsiz olacak.

Medikal ürünler artık ücretsiz

Sigortalı vatandaşların ihtiyacı olan tıbbi malzemelerin alınması, ilk önce kendi cebinden parasını ödeyip aylar sonra da bu bedeli SGK tarafından bir kısmının geri alınması şeklindeydi.

 Vatandaşların ihtiyacı olan tıbbi cihazlar yarından itibaren eczane ya da medikal ürünler satan firmalardan temin edilebilecek. Lazım olan tıbbi malzeme ve cihazları ceplerinden verdikleri para ile alan vatandaşlar, bu paraların geri ödemesini 4-5 ay sonra Sosyal Güvenlik Kurumu'ndan alabiliyordu. Bu uygulama nedeni ile maddi sorunları olan vatandaşların malzeme alırken sıkıntı yaşadıkları belirlendi. SGK ve Sağlık Bakanlığı'nın başlattığı ortak çalışma ile vatandaşların bu sıkıntısına son verdi. Yarından sonra tüm tıbbi malzeme ve cihazlar herhangi bir eczane ya da medikal ürünler satan firmalardan alınabilecek. SGK ise bu malzemelerin parasını kişiye değil satın alınan eczane ya da firmalara ödeyecek.

VATANDAŞ KENDİ CEBİNDEN ALIYORDU

Genel Sağlık Sigortası kapsamında olan sigortalılar, ayakta tedavi gördükleri sürede ihtiyaç duydukları malzemeleri eczane uygulamasındaki gibi, medikal ürünler satan noktalardan ya da eczanelerden alabilecek. Vatandaşlar, ihtiyaç duydukları tıbbi malzemeleri kendi imkânlarıyla alarak, SGK tarafından belirlenen ilgili birimlerine fatura ve ek belgeleri teslim ederek malzeme alırken ödemiş oldukları tutarları geri almak için talepte bulunuyorlardı. Gönderilen bu fatura ve ek belgeler gerekli merci tarafından incelendikten sonra sigortalılara Sağlık Uygulama Tebliği'nde bulunan maddelere göre ödeme yapılıyordu.

ANLAŞMALI ECZANELER VE MEDİKAL MARKETLERDE ÜCRETSİZ

Sosyal Güvenlik Kurumu'nun, Sağlık Bakanlığı ile yaptığı ortak çalışma sonucunda uygulamaya geçirdiği yeni sistem ile artık hastalar ihtiyaç duydukları medikal malzemelerin parasını cebinden ödemeyecek. Genel sağlık sigortası olanların ayakta tedavi edildikleri sırada ihtiyaç duydukları tıbbi malzemeler (hasta alt bezi, kolostomi, ile ostomi ve ürostomi torbaları, sondalar, hazır olarak üretilen eksternal protez ortezler vb.) yapılan sözleşme sonucunda Sağlık Bakanlığı tarafından verilen ruhsata sahip olan medikal marketler veya eczanelerden direk alabilecekler. Bu uygulama sayesinde hastalar, şahıs ödemesi ve evrakların düzenlenip takip edilmesi gibi işlemlerle uğraşmayacak. SGK ise bu malzemelerin parasını alan kişiye değil, malzemenin alındığı eczane ya da medikal markete ödeyecek.
 
 
 

YORUM EKLE
YORUMLAR
Kerim alkan
Kerim alkan - 1 yıl Önce

Merhaba Ben kerim işitme engelliyim bu yeni kanunda çıkan işitme cihazı veriliyormu
Saygılar.

SIRADAKİ HABER