Kırıkları alçıya alma dönemi bitiyor

Kemiklerde meydana gelen kırıkları tedavi etme yöntemi olan alçıya alma işlemi geliştirilen yeni teknoloji sayesinde tarihe karışıyor.

Kırıkları alçıya alma dönemi bitiyor

Gelişen teknoloji ile oluşturulan cihaz sayesinde, kemiklerdeki sorunlar kısa sürede tedavi edilerek alçısız ve ameliyatsız tedaviyle yürüyebilmesi, denize girebilmesi ve günlük ihtiyaçlarını zorlanmadan yapabilmesini sağlayacak.   
 
Düzce Üniversitesinde bulunan uzmanlar tarafından yaklaşık 7 yıldır sürdürülen araştırma sonucunda geliştirilen cihaz, hastanın alçısız ve ameliyatsız tedavi sayesinde kısa sürede yürüyebilecek, denize girebilecek ve kendi ihtiyaçlarını rahatlıkla karşılayabilecek imkan sağlayacak.

Üniversitede görevli bir profesör, bir doktor ve bir fizik öğretmeninden oluşturulan ekibin uzun süren çalışmaların sonucunda ve birçok denemenin ardından üretimini gerçekleştirdiği 6 ayağa sahip mekanizma, kırığın bulunduğu noktaya göre değişebilen yön sitemi ile sisteme bağlantılı özel bir yazılımın desteği sayesinde kırıklarda yanlış kaynamanın önüne geçecek.
 
SİSTEM NASIL YERLEŞTİRİLİYOR?

Kırık nedeni ile hastaneye gelen hastanın ilk önce röntgenleri çekiliyor. Daha sonra bu sistem sayesinde cihazın kemiğe tutturulması sağlanarak, bilgisayar yazılımı sayesinde kemik kırığı birleştiriliyor. Böylece alçıyla tedaviye gerek kalmadan kırık kaynamış oluyor.
 
"ARTIK ALÇI YOK"

Tıp Fakültesi Ortopedi Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Erkut Karaca, cihazın titanyum malzemeden üretildiğini ve bu nedenle gayet hafif olduğunu söyledi. Cihazın gösterdiği başarıya göre ilerleyen dönemlerde karbondan üretilerek daha da hafif hale getirilebileceğini söyleyen Karaca, şunları belirtti: "Hastanın hafif bir malzemeyle alçı gibi ağır yüklerden kurtulmasını sağlıyoruz. Kırığı olan bir hasta artık yürüyebilir, denize girebilir ve günlük ihtiyaçlarını fazla zorlanmadan yapabilir yani hastaya ciddi bir konfor sağlıyor. Artık alçı kullanımı olmayacak. Kırık uçlarını cihazla sabitleyerek ameliyatsız ve düzgün bir kaynama süreci yapıyoruz. Alçı kullanımda oluşan kaşıntı problemi, yanlış kaynama, günlük kullanım rahatsızlığı, ağır bir yük ve duş alamama gibi problemler ortadan kalkıyor."
 
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER