''Kanseri yenebilmenin tek çaresi....''

Kansersiz Yaşam Derneği'ne sağladığı katkılar ve insanlara verdiği değerle kocaman bir alkışı hak eden dernek başkanı Dida Kaymaz ile medyahaber.com ekibi olarak özel bir röportaj gerçekleştirdik.

''Kanseri yenebilmenin tek çaresi....''

Kansersiz Yaşam Derneği'ne sağladığı katkılar ve insanlara verdiği değerle kocaman bir alkışı hak eden dernek başkanı Dida Kaymaz ile medyahaber.com ekibi olarak özel bir röportaj gerçekleştirdik. Gelin bu keyifle sohbete daha yakından bakalım...

-Kansersiz Yaşam Derneği hakkında bilinmesi gerekenler nedir? Derneğin Faaliyet amacı ne üzerine kurulu?

Kansersiz Yaşam Derneği hakkında bilinmesi gereken en önemli konu misyonumuz… Hedef kitlemiz, sadece çocuklar değil, sadece kanser hastaları değil… Sağlıklı ya da kanser hastası olan herkes, kansersiz bir dünyanın mümkün olduğunu anlatmak ve hastalıkla tanışmamaları için 7’den 70’e farkındalık sağlamak misyonumuz. 

İnsanı iyileştirebilecek tek gücün, kendi vücudunun iyileştirme gücü olduğu bilincini sahip nesiller yaratırsak sağlıklı bir geleceğin var olabileceğini düşünüyoruz. Bu yüzden sosyal farkındalık, sağlıklı yaşam kadar, bireysel gelişimin de önemine inanıyoruz. Ve bu amacın gerçekleşmesi için en önemli ilacın bilgi olduğundan yola çıkarak, 2010 yılından beri çalışıyoruz.



“Başta kanser olmak üzere, hastalıkların erken teşhis ve tedavileri konularında bilimsel ve sosyal çalışmalar yapmak; başta kanser olmak üzere, hastalıkların önlenmesi, erken teşhisi ve tedavileriyle ilgili dünyadaki gelişmeleri izleyip, bunların ülkemizde uygulanmasını sağlamak ve böylece, toplumun daha sağlıklı bir şekilde varlığını sürdürmesine katkıda bulunmak” tüzüğümüzün amaç maddesinin özünü oluşturuyor.

-Kansersiz Yaşam Derneği'nin gerçekleştirdiği projeler nelerdir?

Kansersiz Yaşam Derneği eğitim,moral ve motivasyon ile yaşam alanı iyileştirme konularında faaliyet gösteriyor. Değerli kurumsal ve bireysel bağışçılarımızın maddi, manevi destekleri ile bugüne kadar pek çok proje gerçekleştirdik. Nobel ödüllü Bilim İnsanlarının katılımıyla gerçekleşen Barış İçin Bilim Konferansı, yüzlerce kadının meme kanseri ve erken teşhis konusunda bilinçlendirilmesini sağlayan Meme Okulu, 80 kişilik seminer salonu haline gelen mobil tırımızla yaptığımız “Eğitim YaşaTIR” yolculukları, sağlıklı yaşamın ayrılmaz parçası olan spor ile sosyal sorumluluğu bir araya getiren Sporcu Melekler projesi, ilkokul ve ortaokullarda gerçekleştirdiğimiz çocuklara hijyen, diş bakımı, eğitimi verilen uzman doktorların katılımıyla gerçekleştirilen Bilim Günleri… Diğer yanda kanser hastaları, kanser hastası çocuklar ve yakınları için düzenlediğimiz sayısız eğlence, moral ve motivasyon etkinlikleri var.

-Dida Kaymaz kimdir, neler yapar?

Dida Kaymaz, öncelikle bir insandır. Ama çoğunlukla hem bunu, hem de eski bir kanser hastası olduğunu unutur. Dernek için çalışmak hayatının yüzde doksanını kaplar…
Bir şeyleri değiştirme gücüne sahip olduğunu bilmek bazen sınırlarımı zorlamama sebep oluyor. Kendimi yine kendim durdurabiliyorum. Hayatımın değerli olduğunu, sağlığımın yaşam kaliteme bağlı olduğunu herkese söylediğim kadar kendime de tekrar ediyorum. Ne kadar olumlu baksam da hayata, kırgınlıklarım, kızgınlıklarım, üzüntülerim, içimi acıtan kayıplarım oluyor. Kendime hatırlatıyorum: Hayatın inişleri çıkışları olabilir ama hayat yaşamaya değer güzelliklerle doludur. İyilik yapabilmek, başkalarının hayatına dokunabilmek çok güzel… Ama herkesin önce kendisine yapacağı bir iyilik var. O da hayata karşı olumlu bir bakış açısına sahip olmak… Buna da önce kendi içinde bedensel, ruhsal ve zihinsel bütünlük sağlayıp sonra çevresindeki etkileşim ve dayanışma ile ulaşabiliyor insan…



-Zor ve meşakkatli bir yolculuğa refakatlik ediyorsunuz, en büyük manevi desteği ailenizden kimlerden alıyorsunuz?

Aileyi bir bütün olarak görüyorum ama son zamanlarda en büyük motivasyonum 2 yaşındaki yeğenim Ege Kaymaz. Tüm boş vaktimi kendisi ile geçiriyorum ve neredeyse seyehat programlarımı bile ona göre yapıyorum. İnanılmaz bir enerji. Yeni nesil bebekler başka bir enerji ile doğuyor. Ege ile aramızda çok özel bir bağ var. Kendisi bana resmen yaşam enerjisi veriyor. Maşallah. Suphanallah diyelim.



-Özel hayatınız da sizi rahatlatan deşarj olmanızı sağlayan yaptığınız aktiviteler nelerdir? 

Aralık ayının son haftasında çok yakın dostum ve aynı zamanda Yönetim Kurulu üyemiz Senem Kandemir’i kanser sebebi ile kaybettik. Bu kayıptan sonra ciddi anlamda dernekte ve sosyal hayatımda bir adım geri çekildim. Bu arada hala Senem benim için yaşıyor. İnanamıyorum ve o gülen gözleri uyanıyorum, sesi kulaklarımda. Sabah telefonu açtığımda ondan mesaj bekliyorum. Senem giderken bana hayatımı ne kadar ertelediğimi fark ettirdi. Ve kendim için ne kadar bir şey yapmadığımı. Ben de uzunca bir Sri Lanka seyahatimden sonra hayatıma Şebnem Akbulut ile yogayı soktum. Şebnem hoca Hindistan’da üniversiteden “yoga terapi” bölümünden mezun bir eğitmen. Dolayısı ile  o dönemdeki ihtiyacımıza göre düzenli olarak haftada 2 bazen 3 gün çalışıyoruz ve düzenli olarak şehir dışı kamplar düzenliyor ve bizleri inzivaya götürüyor. Bunun dışında her ay 1 hafta kendime ayırdığım seyahatlerim var. Genellikle bu zamanı ailemle değerlendirmeyi tercih ediyorum. Tabii ki telefonsuz olarak. Düzenli nefes egzersizlerimi de sabah-akşam olmak üzere asla ihmal etmiyorum. Elimden gelen budur 

-Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kemik İliği Hematoloji – Onkoloji Bölümleri Yenileme Projesinin amacı nedir? Bugüne kadar bu tarz kaç hastane ile iş birliği sağlandı?

Kansersiz Yaşam Derneği olarak, bu yıl Sağlık Bakanlığı’nın desteği ve İçişleri Bakanlığı’nın bağış izniyle yürüttüğü Ümraniye Eğitim Araştırma Hastanesi Çocuk Onkoloji Bölümü ve İlik Nakli Birimi’nin teknik donanım ve fiziksel şartlarını iyileştirme projesi için kaynak yaratmak amacıyla çalışmalarımıza devam ediyoruz.
2600 m2'lik alanda hizmet verecek Çocuk Onkoloji ve Hematoloji Bölümü ile İstanbul’un en büyük Devlet Çocuk Kemik İliği Nakil Ünitesi, ihtiyacı olan kanser hastası çocuklara özel hastaneleri aratmayacak sağlıklı yaşam standardı sunacak. Serviste, geniş destek alanlarının yanı sıra, öğretmen odası, Psikolog odası, anneler için çamaşırhane, anne mutfağı ve kütüphane bulunuyor. Onlara sağlıklı ve hijyenik bir ortam yaratırken, sosyal ve psikolojik durumlarını da gözetecek bir yaşam alanı iyileştirme projesine imza atmayı amaçlıyoruz.

Daha önce Çukurova Üniversitesi Balcalı Hastanesi Pediaktrik Onkoloji Bölümü ve Şişli Etfal Çocuk Onkoloji Bölümü Ayakta Tedavi Servisi’nde gerçekleştirdiğimiz bu tarz çalışmaların çocukların hayatına kattığı umut, sabır ve iyileşme gücünü bire bir gözlemledik. Özellikle, ihtiyacı olan, maddi durumu kısıtlı olan hastalara hizmet verebilecek Devlet Hastaneleri ile çalışmayı tercih ediyoruz.

-Kiğılı 2017 İlkbahar / Yaz defilesinde Kansersiz Yaşam’a dikkat çekerken yıldız futbolcular da defilede boy gösterdi. Sürpriz isimlerin sahnede bulunması izleyicilerde nasıl bir etki yarattı?

Öncelikle Abdullah Kiğılı nın ve Kiğılı ailesinin bu anlamlı davranışı derneğimiz için çok değerli idi. Niyetler bu kadar temiz ve naif olunca gece de su gibi akıp geçti. Sevgili Demet Şener, Raşit Bağzıbağlı tasarımı kıyafeti içinde adeta bir kuğu gibiydi ve inanılmaz bir sunum gerçekleştirdi. Diğer yandan Medipol Başakşehirli futbolcular ve değerli hocamız Abdullah Avcı inanılmaz alkış aldı ve gerçekten podyumda çok eğlendiler. Ve tabii ki geceye imza atan Banu Noyan koreografisi ve profesyonelliği geceyi bambaşka bir noktaya taşıdı. Hepimizin beklentilerinin üzerine çıkan mükemmellikte bir geceydi.



-Futbolun birleştirici gücünün bu alanda da ön plana çıktığını görüyoruz. Bundan sonraki projelerinizde de başka futbolcuları bu tür sosyal sorumluluk çalışmalarında da tercih etmeyi düşünür müsünüz? Özellikle aklınızda bir isim var mı?

Düşünmez miyim.. Öncelikle kalbimden geçen birbirlerine rakip olan takımları ve bu takımların fanatik taraftarlarını bir devlet hastanesinin yapımı için, kanser hastası minik melekler için aynı fayda da ve aynı payda da birleştirmek. Bunun için derneğimize destek verecek ünlülerin de hatta siyasilerin de entegre olacağı bir spor organizasyonu organize etmek. Biz niyetimizi koyalım. İnanıyorum ki olur.

-Kansersiz Yaşam Derneği'nin yakın tarihte yeni bir sosyal sorumluluk projesi olacak mı?

Sağlık konusunda eğitim ve farkındalığın, toplumumuzda hala en büyük eksiklik olduğuna inanıyoruz. Bu konuda yaptığımız ve 2000 kişinin cevapladığı anket de bizi doğruluyor. Hepsi konusunda uzman olan doktorlardan oluşan bir bilim komitemiz var. O yüzden ilerleyen günlerde bilinçlendirme konusunda halkımızın yararlanabileceği farklı projelerle yolumuzda ilerleyip hayatlara sağlık adına sevgi, ilgi ve en önemlisi bilgiyle dokunmaya devam edeceğiz. Bu konuda projemiz hazır. Lansmanını Eylül ayında yapacağız.



Özel etkinliğe ünlüler akın etti

Birbirinden ünlü isimler etkinliğe katılarak boy gösterdi. Gülşen Şener, Şebnem Schaefer, Raşit Bağzıbağlı, Şenay Akay gibi isimler şıklıklarının yanı sıra güzellikleri ile göz kamaştırdı.



ÖZEL RÖPORTAJ - MEDYAHABER.COM

Güncelleme Tarihi: 13 Mayıs 2017, 14:58
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER