Kanser tedavisinde çığır açan buluş

Emulate tarafından 2012 yılında çalışmalarına başlanan çip organ teknolojisi sayesinde kanser tedavisinde yeni bir umut oldu. ABD Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan denetlemelerde bu organların doğal organlardan farklı olmadığı gözlemlendi.

Kanser tedavisinde çığır açan buluş

ABD Sağlık Bakanlığı 2012 yılında başlanan çip organ çalışmalarının test aşamasına geldiğini açıkladı. Yapılan testler sonucunda kanser tedavisinde çığır açacak yeni buluşlara öncülük edeceği umudunu veriyor. Kanser tedavisinde temel oluşturacak çip organlar, Amerika Birleşik Devletleri Sağlık Bakanlığı bünyesinde çalışan Gıda ve İlaç Bürosu (FDA) tarafından denetlendi. Geliştirilen çipler yardımıyla insan üzerinde denenmesi imkansız olan deneylerin de yapılmasına olanak sağlanacak.

KARACİĞER ASLI GİBİ 
 
Milyonlarca dolar bütçe ayrılarak geliştirilen çip organlar yetişkin bir insanın karaciğerinin aynısı gibi çalışıyor. Isıyı iletebilen küçük bir kasa içerisindeki kanallardan geçen canlı kan hücreleri kendini yenilerken oksijen dolaşımını sağlıyor.

Kanser tedavileri ve çığır açacak buluşların güvenli ve kolay bir şekilde yapılmasını sağlayacak çipler ileriki yıllarda karaciğer dışında böbrek ve bağırsak başta olmak üzere farklı organları da taklit edebilecek.

Günümüzde hayvanlar üzerinde yapılan deneylerin güvenilirliği tartışılırken yapay organ teknolojisi, ilaç deneylerinde kesin sonuçların önünü açabilir.


 
 

Güncelleme Tarihi: 17 Nisan 2017, 22:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER