Huzursuz bacak sendromu nedir? Huzursuz bacak sendromu nasıl tedavi edilir?

Huzursuz bacak sendromu  adından da anlaşılacağı üzere kişilerin bacaklarında hissettikleri uyuşukluk hissizlik ve ağrı, kasılmalardan oluşan yakınma halleridir. Bacaklarda sıklıkla iğnelenme karıncalanma yanma tarzında şikayetler kendini gösterir ve uykuda sıklıkla yaşanır.

Huzursuz bacak sendromu nedir? Huzursuz bacak sendromu nasıl tedavi edilir?
Huzursuz Bacak Sendromu Nedir?

Huzursuz bacak sendromu  adından da anlaşılacağı üzere kişilerin bacaklarında hissettikleri uyuşukluk hissizlik ve ağrı, kasılmalardan oluşan yakınma halleridir. Bacaklarda sıklıkla iğnelenme karıncalanma yanma tarzında şikayetler kendini gösterir ve uykuda sıklıkla yaşanır. Kişileri bu yönüyle uykusuzluğa iten bir hastalık türüdür. Stresli iş hayatında aktif olarak çalışan kişilerde daha çok görülen huzursuz bacak sendromunun asıl nedeni kişilerin kalitesiz hayat yaşamalarından ve kendilerine zaman ayıramamalarından kaynaklanmaktadır. Stresle ilişkili olan bu hastalığın tedavisi için mutlaka bir uzman doktor tarafından muayene olunmalı ve iyileşme süreci başlatılmalıdır. Daha psikolojik ve stresle ilgilidir. Genellikle akşamları uykuya geçiş evresinde başlayarak huzursuz bacak sendromu yaşanır. Çoğunlukla kişilerin uykusunu böler ve ayağa kalkıp dolaşmadan kendi kendine geçmez üstelik sürekli tekrar etmeye devam eder.  

Huzursuz Bacak Sendromu Nasıl Tedavi Edilir?

 Huzursuz bacak sendromu için tedavi süreci mutlaka doktor kontrolünde yapılır ve ilaçlarla bu hatalığın etkileri silinmeye çalışılır. Asıl nedeni tam olarak belirlenemediği için kökten çözümüne yönelik bir tedavi şekli uygulanamamaktadır. Ancak stres vb. durumlarla etkileşimde olduğu bilinmekte bu alanda iyileştirmeye yönelik uygulamalar sürdürülmektedir. Özellikle nöral tedavi uygulamaları sayesinde hastalığın belirtilerinde azalma görüldüğü tespit edilmiştir. 

Huzursuz Bacak Sendromunu Tetikleyen Faktörler Nelerdir? Kimlerde Görülür?

Günümüzde oldukça yaygın olmaya başlayan huzursuz bacak sendromu hastalığının nedeni tam olarak bilinmese de çağımızın getirdiği bir takım yenilikler ve beraberinde yaşanmakta olan zorlukların sonrasında bazı hassas bünyeye sahip kişilerin yaşadığı soyut hastalıklardandır. Özellikle büyük şehirler büyük sorumluluklar altında çalışan kişilerde ağır stres altında kalmanın vermiş olduğu psikolojik baskıyla birlikte sık sık hasta sayısında artış gözlemlenmiştir. Huzursuz bacak sendromu hastalığına daha ok kimler yatkın, kimlerde görülür ve etkileyen unsurlar nelerdir aşağıda kısaca açıklayalım.

Genellikle oturarak çalışan kişilerde

Orta yaş grubu kişilerde

Aileden genetik olarak bu hastalığa sahip kişilerin çocuklarında

İleri yaş grubu kişilerde

Kaygı bozukluğu yaşayan kişilerde 

Kadınlarda erkeklere oranla daha çok görülmekte
 
Güncelleme Tarihi: 17 Mart 2017, 18:27
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER