banner480

Her gün aspirin kullanımı ölüm riskini arttırıyor

Yurtdışı kaynaklı The Daily Telegraph gazetesi, her gün bir aspirin kullanmanın yılda 3 binden fazla kişinin ölümüne neden olduğunu gösteren bilimsel bir araştırmayı birinci sayfasından verdi.

Her gün aspirin kullanımı ölüm riskini arttırıyor

İngiltere'de yayın yapan The Daily Telegraph gazetesi, yapılan bir araştırma sonucunda her gün bir aspirin almanın yılda 3 binden fazla kişinin ölümüne neden olduğunu ilk sayfasından verdi.
 
Gazeteye göre İngiltere’de bulunan yaşlıların yüzde 40'ı kalp krizi ve felç riskini azaltmak için her gün bir aspirin kullanıyor. Her gün bir aspirin alan kişilerin ölümcül kanamalarla karşılaşma ihtimali daha çok yükseliyor.

BBC Türkçe'nin haberine göre; Oxford Üniversitesi'nden bilim insanlarının yaptıkları araştırma sonuçlarına göre 75 yaşından büyük insanlarda bu ihtimal 10 katına kadar artıyor.

Uzmanlar daha önce kalp krizi veya felç geçirmiş insanların aspirin kullanmaya devam etmesini tavsiye ederken buna karşı kanama ihtimalini azaltan başka ilaçlar da almalarının altını çiziyor. Doktorlar ise aspirin kullanmaya başlamadan önce ya da kullanmayı bırakmadan önce insanların uzman bir doktora danışmasını tavsiye ediyor.
 
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner481

banner482