Hekimler savcıya ifade verecekler

Halk sağlığı müdürlüğü aşı yapmayan hekimlerin savcıya ifade vereceklerini açıkladı.

Hekimler savcıya ifade verecekler

Halk arasında kalem aşısı diye bilinen ve Hepatit B hastalığından koruyan aşının yeni doğan bebeklere yapılması konusunda bir çalışma başlatan Halk Sağlığı Müdürü Dr. Mahmut Uçar, bu aşının ne kadar önemli olduğunu vurgulamak amacıyla, aşıyı yapmayan hekimlerin direk olarak savcıya ifade vereceklerini açıkladı.

Anne ve bebek ölümlerinde kurtarıcı

Erzurum'da düzenlenen ve anne-bebek ölümlerinin azaltılmasına yönelik yapılan çalıştayda konuşan Erzurum Halk Sağlığı Müdürü Dr. Mahmut Uçar, aşının önemini vurguladı. Ancak bazı doktorların bu yeni doğan aşısını (Hepatit B) neden yapmadıklarını anlayamadıklarını belirterek, vicdanı olan bir hekimin aşıyı yapılmış gibi gösterip yapmadığını söyleyerek, bu olayın takibini bırakmayacaklarının bunun gibi bir olayla karşılaştıklarında direk savcıya başvuru yapacakalarının altını çizdi.

Erzurum'da gerçekleşen birinci basamak sağlık hizmetleri il değerlendirme toplantısı ve anne-bebek ölümlerinin azaltılmasına yönelik çalıştay, 242 aile hekimi, 90 toplum sağlığı merkezi hekimi ve toplam bin sağlık çalışanı ile düzenlendi.

Türkiye'de yaşanan anne-bebek ölümünün giderek azaldığını söyleyen Dr. Mahmut Uçar, gelinen bu başarılı noktanın gerilemeye gitmemesi için hekimleri de uyardı ve bu başarının devam etmesi için Hepatit B aşısının uygulanmasının önemli olduğunu vurguladı.

Direk savcıya giderler

Aşıların uygulanmasını vicdansızlık olarak değerlendiren Uçar, şimdiye kadar 3 hekime uyarı gönderdiklerini ve bu konun tekrarı halinde direk savcıya gönderileceğini açıkladı.


ÖZEL İÇERİK - EMİNE ŞEN

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER