banner480

Evlenmeden önce mutlaka yapılması gereken tahlil

Sağlık Bakanlığı tarafından uygulama için harekete geçilen ve hareket sinir hücrelerinden kaynaklı bir hastalık olan Spinal Müsküler Atrofi’li (SMA) için evlenecek çiftlerin test yaptırması zorunlu hale getirilecek.

Evlenmeden önce mutlaka yapılması gereken tahlil

Evlenecek olan çiftlerin evlenmeden önce yaptırması gereken testlere bir yenisi daha ekleniyor. Bundan böyle evlenecek tüm çiftlere “preimplantasyon genetik tarama testi” yapılması için talimata veren bakanlık, taşıyıcı olduğu tespit edilen çiftlere tüp bebek yapmalarına yönlendirilecek. Buna göre embriyolar anne rahmine yerleştirilmeden önce incelenecek ve sağlam genli embriyo seçilerek anneye nakledilecek. Böylece bebeğin hasta doğmasının önüne geçilecek.SMA hastalığı yılda ortalama 300 çiftte görülüyor. Bakanlık tarafından yapılan çalışmada evlenecek çiftlere sadece SMA testi değil, “Talasemi” testi de yapılması gerekecek.

Konunun uygulamaya geçilmesiyle ilgili SGK’ya bir yazı gönderen Sağlık Bakanlığı çalışmayı tüm ayrıntılarıyla anlattı. SGK’dan edinilen bilgiye göre, bakanlığın bu girişiminin ardından taşıyıcı olduğu belirlenen çiftlerin tüp bebek masraflarının karşılanıp karşılanmayacağına dair çalışmalara başlayacak. Kurum şu anda hasta çocukların tedavileri için kullanılacak ilacın geri ödeme çalışmalarına devam edecek.

 
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner481

banner482