banner480

Erken hamilelik belirtileri

Erken gebelik belirtileri ilişkinin gerçekleşmesinden ortalama on ya da on iki gün sonra kendini hissettirmektedir. Hamilelik her kadının bünyesinde farklı şekillerde ortaya çıksa da herkeste ortak belirtilerin görüldüğü durumlar vardır.

Erken hamilelik belirtileri

Erken gebelik belirtileri ilişkinin gerçekleşmesinden ortalama on ya da on iki gün sonra kendini hissettirmektedir. Hamilelik her kadının bünyesinde farklı şekillerde ortaya çıksa da herkeste ortak belirtilerin görüldüğü durumlar aşağıdaki gibidir; 

Adet gecikmesi; en önemli ve kesin bulgusu regl yani adet zamanının geçmiş olmasıdır.

Kasıklarda adet olacakmış gibi ağrı krampların yaşanması

Memelerde hassasiyet ve ağrı şikayetlerinin baş göstermesi hatta bazı kadınlarda kollarda ağrı olarak ta görülmektedir.

Bacak ve dizlerde ağrı ve halsizlik yaşanması

Bel bölgesinde hafifçe hissedilen kramp tarzı ağrılar; 

Baş ağrıları; erken gebeliğin belirtisi olmasıyla birlikte gebelik şüphesi içinde olan kişilerin kesinlikle baş ağrısı için ağrı kesici ilaç almamaları gebeliğin sağlıklı devam edebilmesi açısından son derece önemlidir. Her durumda doktorunuza danışarak hareket etmeyi unutmayınız.

Gaz şikayetleri; gebelikte çok sık yaşanan problemlerin başında gaz ve şişkinlik gelmektedir. Erken gebelikte itibaren bu sorunlar yaşanabilir.
Mide bulantıları ve yiyeceklere karşı hassasiyet oluşması; erken gebeliğin en bilinen belirtisidir mide bulantısı ve tiksinme şikayetleri.
Aşırı halsizlik, sürekli uyuma isteği…

Yorgunluk; sürekli bir yorgunluk, halsizlik yaşandığı durumlardır. Öyle ki bazen kafanızı kaldıracak derman bulamazsınız. 

İştah artması ya da iştahta azalma görülmesi; kişilerin bünyelerine göre iştahta artış ya da azalma görülebilmesi gebeliği olduğuna dair bir işarettir.
Kokulara karşı hassasiyet oluşması; en sevdiğiniz parfüm kokularına bile katlanamıyorsanız hamile olabilirsiniz.

Çok sık idrara çıkma isteği; gebeliğin oluşmasıyla kadınlarda çok fazla tuvalete çıkma isteği görülür. Bunun nedeni gebeliğin olmasından dolayı mesanede baskı oluşmasıdır.
Vücut ısısında artış yaşanması; gebeliğin olduğuna dair dışarıdan anlaşılabilecek en önemli belirtilerinden birisi de vücut ısında yükselmelerin hissedilmesidir. Kadınların ellerinde ayaklarında adeta ateşi yükselmişçesine vücut ısında artış ortaya çıkması erken gebeliği işaret etmektedir.

Duygusal değişiklikler; aniden sinirlenme ya da aşırı tepki gösterme eğilimlerinin yaşanması
Kabızlık; erken gebelik şüphesi olan kişilerde sıklıkla kabızlık şikayetleri görülmektedir.

Ovulasyon döneminde yani yumurtlama günlerinde korunmasız bir ilişki gerçekleşmiş ve adetiniz de gecikmişse hamile kalmış olabilirsiniz. En önemli belirtisi adet zamanının gecikmesidir. Hemen bir gebelik testi alıp sonucu öğrenebilir ya da kanda gebelik testi yaptırabilirsiniz. 

 

Güncelleme Tarihi: 15 Mart 2017, 17:19
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner481

banner482