Dünya Sağlık Örgütü antibiyotik alarmı verdi

Dünya Sağlık Örgütü yayınladığı antibiyotik listesi ile tehlikeli olabilecek bakterilerin ürediğini belirtti. Antibiyotiklere dirençli olan bu bakteriler ölümcül tehlike saçıyor.

Dünya Sağlık Örgütü antibiyotik alarmı verdi

The Guardian'da yayınlanan habere göre; DSÖ İnovasyon Yönetmeni Dr. Marie-Paule Kieny, bütün dünyaya yeni antibiyotik ve ilaç türünün bulunması gerektiği konusunda çağrı yaptı. Yeni türlerin bulunması gerektiği konusunda gerekli çalışmaların bir an önce yapılması gerektiğini söyleyen Dr. Marie-Paule Kieny, antibiyotik kullanımı konusunda uyardı.
 
 
 
Yanlış antibiyotik kullanımından kaynaklanan bakteri enfeksiyonlarının önüne geçilemez bir hale geldiğini söyleyen uzmanlar,  ilaçların etkilerini kaybederek bakterilerle baş edemeyecek hale gelmesinin kanserin yayılmasından bile daha tehlikeli olduğunun altıı çizdiler. Tehlikenin farkına varılması gerektiğinin ve bu konuda yeni ilaç çalışmalarının bir an önce yapılması gerektiğinin altını çizen uzmanlar bilinçsiz antibiyotikleri kesinlikle kullanmama konusunda uyarıyor.
 
 
 
KESİNLİKLE KULLANMAYIN
 
Antibiyotiklerin zararlı bakterilerle savaşma gücünü kaybetmesi durumunda dünya da ölümcül virüslerin yayılma oranı ve hızının da artacağını söyleyen sağlık uzmanları, antibiyotiğin etkinliğini kaybetmesi halinde; organ nakli, sezaryen ve kemoterapi de dahil olmak üzere bir çok önemli operasyonu gerçekleştirmek çok tehlikeli olabilir.


 
BAKTERİLER ÜÇ GRUBA AYRILDI
 
Dünya Sağlık Örgütü tarafından listelenen bakteriler, yeni antibiyotik içeriğine duyulan ihtiyacına göre; 'kritik', 'yüksek' ve 'orta' başlıklarıyla üç ana gruba ayrıldı. Bu bakterilerin neden oldukları enfeksiyonlar, hangi hızla yayıldıkları, bu bakterilerin tedavisinde kullanılabilen kaç ilaç kaldığı ve tedavi için yeni ilaçların üstünde çalışılıp çalışılmadığı dikkate alınıyor.
 
Dr. Marie-Paule Kieny yaptığı açıklamada, "Antibiyotik direnci artıyor ve hızlı tedavi seçenekleri tükeniyor. Eğer bir şeyler yapmazsak en acil ihtiyaç olan yeni antibiyotikler zamanında yetişemeyecek" dedi. 
 


ÖLÜMCÜL ENFEKSİYONLARA YOL AÇABİLİYOR
 
Dünya Sağlık Örgütü’nün yaptığı listede bulunan 12 bakterinin genetik yapıları gereği başka bakterilerin de ilaçlara dirençli hale getirebilme özelliğine sahip. Kritik bakteriler listesinde yer alan bazı bakteriler ise birden fazla direnç gösterebiliyor.
 
 
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER