banner480

Diyabet hastalığı nedir? Çocuklarda Diyabet belirtileri neler?

Evebeynlerin son zamanlarda en çok korktukları sağlık sorunlarının başında gelen çocuklarda Diyabet ve Obezite hastalığı. Peki bu hastalıkların belirtileri nelerdir? Obezitenin tedavisi var mı nedir? Diyabet öldürücü bir hastalık mı? Tüm bu sorularınızın cevabı haberimizde yer almakta.

Diyabet hastalığı nedir? Çocuklarda Diyabet belirtileri neler?
ÇOCUKLARDA DİYABET HASTALIĞI

Son zamanlarda diyabet ülkemizde hızlıca yayıldı. Her 100 çocuktan 38'i diyabet hastalığına yakalanıyor. Peki bu hastalığın belirtisi nedir anne ve babalr çocuklarını bu hastalıktan nasıl koruyabilir. 

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları-Çocuk Endokrinolojisi Uzmanı Prof. Dr. Nesibe Andıran, çocuklarda Diyabet hakkına çok önemli açıklamalar yaparak evebeynleri bu konuda titiz davranmaları konusunda uyarıda bulundu.

“Diyabet hastalığı, insülin salgılanmasındaki bozulma veya salgılanan insülinin iş görememesi sonucu meydana gelen bir hastalıktır. Tip 1: Çocukluk (küçük yaş) çağında insülin eksikliği sonucu ile meydana gelen ve daha çok yetişkinlerde (ergen), seyrek olarak şişman (kilolu) ergenlerde insülinin etki etmemesi (insülin direnci) nedeni ile görülen diyabettir. Özellikle  5 ile 7 yaş ve ergenlik döneminde daha yoğun görülen ve maalesefki son yıllarda daha küçük yaşlarda da görüldüğütespit edilmiştir.  Tip 1 diyabetin tam nedeni bilinmesede genetik yatkınlık, otoimmunite (vücudun kendi hücrelerine karşı savaş başlatması) gibi birçok farklı çevresel faktörler suçlanmaktadır.  


Doktor Yusuf Emre Uzun medyahaber'e Diyabet hastalığıyla ilgili açıklama yaptı


PEKİ ÇOCUKLARDA DİYABET BELİRTİLERİ NELER?

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları & Çocuk Endokrinolojisi Uzmanı Prof. Dr. Andıran: “Çocuklarda bu belirti sık sık susama hissi/ağız kuruluğu (suya doyamama), sıkça idrar yapma, gece -gündüz devamlı idrara çıkma, yatağını ıslatma, iştah kabarması (küçük yaşlardaki '2-5' çocuklarda görülmeyebilir), iştahlı olmasına rağmen kilo kaybı, erken yorulma, halsizlik, okul aksamaları, derslerde başarısızlık, karın ağrısı, nefeste koku olması bunlar başlıca belirtilerdir. Bu şikayetlerden şüphelenen aileler hemen doktorlarına başvurur ve doktorları bu durumda  kan şekerini ölçüpkan şekeri  yüksekliği saptanıp diyabet tanısı koyar.  Ancak tanı gecikirse 'diyabetik ketoasidoz ve diyabet (şeker) koması'na kadar hastalık gelişebilir."TEDAVİSİ VAR MI NASIL YAPILIR?

Prof. Dr. Nesibe Andıran: “Tip 1 Diyabet hastalığında temel tedavi ömür boyu süren bir (insülin) tedavisidir. Bulunduğumuz çoğrafyada (çağda) insülin uygulanması ve kan şekeri ölçümünü kolaylaştıran cihazlar üretilmiştir bu da tanıyı daha erken koymaya yardımcı olur.  Tip 2 diyabet tedavisinde ise ilaçlar, yada insülin artı ilaç tedavileri kullanılır. Her iki tip diyabette de beslenme planı, ekzersiz, yaşam tarzı değişiklikleri ve titizlik istemektedir. Aileler bu döndemde hem sabırlı hem de çok titiz davranmalıdır.”   
 
Güncelleme Tarihi: 30 Kasım 2017, 23:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner481

banner482