banner480

Çocuklarda iştahsızlık için öneriler

Her anne ve babanın sürekli yaşadığı en temel sorunlardandır çocuklarının iştahsız olması. Anneler ne yaparlarsa yapsınlar bu sorunu çözememekte ve nedenini anlayamamaktadırlar. Bebeklikten çocukluk dönemine kadar uzanan iştahsızlık problemi anne ve babaları derinden üzmekte ve endişelendirmektedir.

Çocuklarda iştahsızlık için öneriler

Her anne ve babanın sürekli yaşadığı en temel sorunlardandır çocuklarının iştahsız olması. Anneler ne yaparlarsa yapsınlar bu sorunu çözememekte ve nedenini anlayamamaktadırlar. Bebeklikten çocukluk dönemine kadar uzanan iştahsızlık problemi anne ve babaları derinden üzmekte ve endişelendirmektedir. İştahsız olan çocuklarda birtakım bedensel yapıdaki bozukluklar görülmekte ve bu durumu değiştirmek isteyen annelerin çabaları ise çocukları bıktırmaktadır. Yemeklere karşı iştahsızlığı olan çocukların günden güne zayıflaması bu sorun için neler yapabilirimi annelere sordurmaktadır. Çocuklarının iştahsızlığını gidermeye yardımcı olabilecek bazı tavsiyeler anneler için beslenme uzmanları tarafından açıklanmıştır. İştah açıcı bu yöntemler aşağıdadır;

Çocuğunuz 1,5 yaşına geldiyse ya da daha büyükse yemeğini siz değil bırakın kendisi yemeye çalışsın. Bu şekilde kendi başına bir şeyler başarma isteğiyle iştahı artacak ve yemek yerken mutlu olacaktır. 

Bebeğinizin sevdiği yiyecekleri güzel şekilde sunum yaparak onun ilgisini çekebilecek şekilde hazırlayın. Örneği bir karnabahar yemeği yaptıysanız karnabaharları ağaç şekline getirerek yanında birkaç yeşillikle süsleyebilir ve yemesi için bırakabilirsiniz. 

Çocuğunuzu diğer yakınlarınızın çocuklarıyla kesinlikle kıyaslama yapmadan yemek yemesi konusunda bilgilendirmelisiniz.
Dışarıda sevdiği fast-food gibi yiyecekleri belirli günlerde çocuğunuzla birlikte evde hazırlayarak onunla birlikte yiyin. Bu şekilde hem onun yeme alışkanlığını düzene sokacak ve çocuğunuzu mutlu edeceksiniz. 

Daha fazla yemesi için ısrar etmeyerek yemek yenilmesini daha da güç duruma sokmamalısınız.
Hasta olduğu zamanlarda yemek yemesi için ısrar etmeyin ve zorlamayın.

Çocuğunuzun tabağında yiyebileceği kadar yemek koyun ve daha fazla yemesi gerektiğini ifade edecek şekilde söylemlerde bulunmayın.
Bazı sevmediği yiyeceklere karşı baskı kurmayın ve yemesi için zorlamayın. Nasılsa büyüdüğü zaman kendisi için faydalı olduğunu bilecek ve yemeye başlayacaktır endişe etmeyin. 
Yemeklerini seçiyorsa yemek çeşidini artırarak birden çok seçenek sunun ve sofrada sizinle yemek yeme alışkanlığı edinmesini sağlayın.
Mutfakta çocuğunuzla birlikte yemekler kekler börekler hazırlayın ve onunda bu şekilde kendisini değerli hissetmesine olanak verin. Kendi eliyle yaptığı yemekleri değerli bulacak ve sizinle birlikte yemek yemek isteyecektir. 

Aşırı titiz ya da aşırı kontrolcü olmayı bırakın, bırakın çocuğunuz döke saça yemeğini yesin. Her defasında çocuğunuzun ağzı, ellerini silerek yemek yemesini isterseniz sofrada yemek yemek istemeyecek ve iştahsızlığa itilecektir. Onu kendi evinde istediği gibi rahat ettirmeye çalışın. Unutmayın mutlu bireyler mutlu çocuklar yetiştirirler ve evlerimiz biim olduğu kadar çocuklarımızın da yaşam alanı onların isteklerine ve duygularına saygı duymayı öğrenmeliyiz. 

Güncelleme Tarihi: 16 Mart 2017, 12:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner481

banner482