banner480

Cilt kuruluğuna karşı beslenme hataları

Cildimiz hepimiz için en önemli olan giysimiz, markamız, sağlığımız kısacası her şeyimizdir. Her türlü hastalığın belirtisi ilk önce cildimizde sinyal verir ve ortaya çıkar. Dolayısıyla cilt bakımına verilmesi gereken önem verilmediğinde ve sürekli olarak ihmal edildiğinde ciltte oluşması muhtemel pürüzler, siyah noktalar, kırışıklıklar ve kuruyup çatlamalar görülmektedir.

Cilt kuruluğuna karşı beslenme hataları

Cildimiz hepimiz için en önemli olan giysimiz, markamız, sağlığımız kısacası her şeyimizdir. Her türlü hastalığın belirtisi ilk önce cildimizde sinyal verir ve ortaya çıkar. Dolayısıyla cilt bakımına verilmesi gereken önem verilmediğinde ve sürekli olarak ihmal edildiğinde ciltte oluşması muhtemel pürüzler, siyah noktalar, kırışıklıklar ve kuruyup çatlamalar görülmektedir. Bu tür sorunlara mahal vermemek için cilt bakımına dikkat edilmeli, her türlü cilt temizliği yapılarak cilt tipine uygun doğru ürünler kullanılmalı ve nemlendirilmelidir. Bazı vitamin içeren ve cilt kuruluklarına karşı savaşan alternatif bitkisel yağların ve hapların cilt kuruluğuna oldukça iyi geldiği bilinmekte bu türden tedaviye yönelik cilt bakımınızı korumak için bitkisel ürünleri kullanmanız tavsiye edilebilir.

Cilt kuruluğuna karşı yapılan ve yanlış bilinen beslenme hatalarını detaylı bir şekilde açıklayacak olursak şöyle ki;

Günde 3 litreden az su tüketilmesi en başta gelen cilt kuruluğuna sebep olan nedenlerdendir. 
Düzensiz yapılan beslenme alışkanlıkları, kahvaltı ve yemek öğünlerinin atlanarak zamansız yenilip içilmesi
Çok fazla hazır gıda tüketilmesine karşı olan eğilim
C vitamini eksikliği dolayısıyla meyve tüketiminin eksik ya da yeteriz olması
Aşırı miktarda karbonhidrat içeren gıda maddelerini tercih etmek ve tüketmek
Alerjik durumunuz varsa buna yönelik yememeniz alerjiniz olduğu gıdaları tüketmeniz ve sonucunda cilt kuruluğu ve tahribat yaşamanız
E vitamini içeren besinlerden hiç birisini tüketmemek ve ihmalkar davranmak
Asitli içecekleri (soda ya da maden suyu hariç) tüketmek
Çok baharatlı ve çok aşırı yağlı yemekler yemek
Çok fazla şeker ve tuzlu gıdalar tüketmek
Sağlığa zararlı alışkanlıklardan olan alkolün aşırı tüketimi ve sigaranın da tabii
Haftada en az 3 gün yenilmesi gereken balık tüketiminin daha az yenilmesi ya da hiç tüketilmemesi.
A vitamini içeren havuç, kırmız et gibi gıdaların ve sebzelerin yetersiz tüketilmesi ya da hiç yenilmemesi durumunda cilt düzeyinde kuruluk, kaşıntı ve tahribatlar yaşanacak ve cilt sağlığı bozulacaktır. Yukarıda sizler  için açıklamış olduğumuz tüm besin maddelerinin tüketilmesi ya da tüketilmemesinden kaynaklanan durumlar cilt yapınızı oldukça yakından ilgilendirmekte ve etkilemektedir. Sağlığınız için cildinize iyi bakın. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner481

banner482